Nauki przyrodnicze

Zmarła prof. Anna Balcar-Boroń

6 grudnia 2023 roku zmarła prof. dr hab. n. med. Anna Balcar-Boroń, laureatka wyróżnienia Convallaria Copernicana, pierwszy dziekan Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Bydgoszczy, twórczyni bydgoskiej szkoły pediatrii i bydgoskiej pediatrii akademickiej. Miała 93 lata.

Prof. Anna Balcar-Boroń ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu w roku 1954. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Katedrze i Klinice Chorób Dzieci pod kierownictwem prof. Hanny Hirszfeldowej, która była jej pierwszym nauczycielem pediatrii. W czasie pracy w klinice uzyskała I i II stopień specjalizacji w pediatrii, następnie stopień doktora nauk medycznych, a w 1972 r. stopień naukowy doktora habilitowanego. Pełniła funkcję zastępcy kierownika Kliniki Nefrologii Instytutu Pediatrii A.M., a także uzyskała podspecjalizację z nefrologii dziecięcej. W 1990 r. otrzymała tytuł profesora.

Z wrocławską uczelnią była związana przez 21 lat. W 1975 r. przeniosła się do Akademii Medycznej w Gdańsku i z niej została oddelegowana do Bydgoszczy, w której powstała wówczas filia, wkrótce przemianowana na II Zamiejscowy Wydział Lekarski tej uczelni, gdzie objęła stanowisko kierownika Kliniki Chorób Dzieci. W roku 1984 powstała w Bydgoszczy Akademia Medyczna, w której prof. Balcar-Boroń objęła funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego. Przez 10 lat pełniła funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. pediatrii, od 1985 r. była konsultantem regionalnym, a od 1994 r. członkiem Krajowego Zespołu Konsultanta Medycznego w dziedzinie pediatrii i medycyny szkolnej. Przez 21 lat była przewodniczącą Oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Była również członkiem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Europejskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Towarzystwa Nefrologicznego.

Zainteresowania naukowe prof. Anny Balcar-Boroń były rozległe: od ogólnej pediatrii, poprzez choroby nerek i dróg moczowych, wad wrodzonych u dzieci, hematologię, aż do różnych aspektów chorób nowotworowych u dzieci. W czasie pracy zawodowej stworzyła podstawy do powstałego już później (2003 r.) Oddziału Transplantologii Szpiku Kostnego.

Wynikiem jej działalności klinicznej i naukowej było ponad 160 publikacji w różnych czasopismach krajowych i zagranicznych. Prof. Balcar-Boroń zrecenzowała ponad 100 rozpraw doktorskich, pięć habilitacyjnych, dziewięciokrotnie recenzowała także całość dorobku naukowego osób starających się o tytuł profesora w różnych akademiach medycznych w kraju. Kilkakrotnie recenzowała dla wydawnictw rozdziały książek i monografie. Była promotorem 28 doktoratów i opiekunem kilku doktorów habilitowanych.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 9 grudnia 2023 r. o godz. 12:00 na cmentarzu parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Kaplicznej w Bydgoszczy.