Flaga żałobna przy rektoracie Nauki przyrodnicze

Zmarła prof. Irena Matławska

27 listopada 2023 roku zmarła prof. dr hab. Irena Matławska, wieloletni pracownik Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w latach 2004-2014 kierownik Katedry i Zakładu Farmakognozji.

Prof. dr hab. Irena Matławska w 1966 r. ukończyła studia na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie następnie została zatrudniona. W 1974 r. uzyskała stopień doktora, w 1993 r. – doktora habilitowanego nauk farmaceutycznych, a w 2008 r. otrzymała tytuł profesora. W latach 1997–2014  kierowała Katedrą i Zakładem Farmakognozji Akademii Medycznej/Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a w latach 2004–2014 – także Katedrą i Zakładem Farmakognozji Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Specjalizowała się w zielarstwie leczniczym i technologii środków leczniczych.

Prof. Matławska jest autorem lub współautorem około 300 prac eksperymentalnych, komunikatów zjazdowych, prac poglądowych na temat wykorzystania surowców roślinnych w lecznictwie, a także 12 skryptów akademickich oraz podręcznika "Farmakognozja". Brała czynny udział w licznych konferencjach krajowych i zagranicznych. Była członkiem grupy eksperckiej ds. farmakognozji przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, członkiem zarządu Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, członkiem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego i Sekcji Historii Farmacji. Od 2021 r. pełniła funkcję redaktora prowadzącego kwartalnika "Postępy Fitoterapii", będącego organem Sekcji Fitoterapii PTL.

Msza św. żałobna odprawiona zostanie 4 grudnia 2023 r. o godz. 11:00 w kościele pw. św. Józefa w Poznaniu (ul. Agrestowa 19). Ceremonia pogrzebowa odbędzie się o godz. 12:00 na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Andrzeja Apostoła przy ul. Gospodarskiej w Poznaniu.