Zmarła prof. Joanna Uscka-Kowalkowska
20 października 2023 r. zmarła dr hab. Joanna Uscka-Kowalkowska, prof. UMK, pracownik badawczo-dydaktyczny, geograf i klimatolog w Katedrze Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Miała 51 lat.
Dr hab. Joanna Uscka-Kowalkowska urodziła się w Wąbrzeźnie 16 listopada 1971 r. Po zdaniu matury w 1990 r. podjęła studia geograficzne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę magisterską na temat zmienności zachmurzenia w Toruniu napisała w 1995 r. pod kierunkiem prof. dr. hab. Gabriela Wójcika. W tym samym roku została zatrudniona na stanowisku asystenta w Zakładzie Klimatologii Instytutu Geografii UMK. Stopień doktora nauk o Ziemi w zakresie geografii uzyskała w 2003 r. na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK na podstawie rozprawy pt. "Bezpośrednie promieniowanie słoneczne i jego ekstynkcja w atmosferze w strefie podmiejskiej Torunia i w Puławach". W 2019 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o Ziemi i środowisku na podstawie monografii pt. "Bezpośrednie promieniowanie słoneczne w Polsce w latach 1966-2010". W tym samym roku została zatrudniona na stanowisku profesora uczelni.
Prof. Uscka-Kowalkowska jest autorką lub współautorką 125 publikacji, w tym dwóch książek oraz wielu artykułów w renomowanych czasopismach. Jej zainteresowania badawcze były związane głównie z osłabieniem promieniowania dochodzącego od tarczy słonecznej do powierzchni Ziemi. Aktywnie uczestniczyła w działaniach konsorcjum "Poland AOD" (Aerozolowa Sieć Badawcza) badającego aerozol zawarty w atmosferze nad Polską. Prowadziła także badania nad klimatem miasta, m.in. w ramach projektu badawczego Narodowego Centrum Nauki, którym kierowała. Była także wykonawcą w dwóch innych projektach NCN, w których badała zagadnienie dopływu promieniowania słonecznego w okresach historycznych w Polsce i w Arktyce. Przez wiele lat uczestniczyła w programie Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego.
Brała aktywny udział w pracach organizacyjnych Katedry Meteorologii i Klimatologii, m. in. w organizacji Obserwatorium Meteorologicznego UMK w Toruniu (część aktynometryczna), sieci stacji pomiarowych w Toruniu i Pracowni Dydaktycznej. Prowadziła wykłady, ćwiczenia, zajęcia terenowe i seminaria dla studentów geografii, geoinformacji środowiskowej, ochrony środowiska, gospodarki przestrzennej oraz turystyki i rekreacji. Była promotorką 12 prac licencjackich. Angażowała się także w popularyzację nauki podczas Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, inspirowała studentów i studentki Uniwersytetu Dziecięcego do zdobywania wiedzy oraz przygotowywała maturzystów i maturzystki do egzaminu dojrzałości podczas Repetytorium organizowanego na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.
Była członkinią Polskiego Towarzystwa Geofizycznego i została uhonorowana złotą odznaką tego stowarzyszenia. Aktywnie działała również w Stowarzyszeniu Klimatologów Polskich oraz European Meteorological Society. Jej działalność naukowa wielokrotnie była doceniona Nagrodą Rektora UMK. W ubiegłym roku został złożony wniosek o Srebrny Krzyż Zasługi.
Ceremonia pożegnalna rozpocznie się w środę 25 października 2023 r. o godz. 9:30 w kaplicy przy kościele pw. Św. Antoniego na Wrzosach (ul. Św. Antoniego 4). Msza św. rozpocznie się o godz. 10:00. Po mszy pogrzeb na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Owsianej (Wrzosy).