Twarzy starszej kobiety patrzącej w dal, zdjęcie monochromatyczne Humanistyka i sztuka

Zmarła prof. Maria Pokorska

6 lutego 2022 roku zmarła prof. Maria Pokorska, artystka graficzka i malarka, emerytowana nauczycielka akademicka z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Profesor Maria Pokorska (ur. 15 lipca 1931) ukończyła Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując w 1955 roku dyplom w zakresie grafiki. W latach 50. została zatrudniona w Pracowni Wklęsłodruku w Zakładzie Grafiki na macierzystym wydziale. Zajmowała się grafiką warsztatową rysunkiem i malarstwem. W 1992 r. przeszła na emeryturę.

Twórczość prof. Pokorskiej w zakresie grafiki, malarstwa i rysunku związana była tematycznie przede wszystkim z człowiekiem i przyrodą. Jej prace znajdują się w zbiorach wielu instytucji (muzeów i galerii) oraz w krajowych i zagranicznych kolekcjach prywatnych. Zorganizowała 25 wystaw indywidualnych, m.in. w Toruniu, Olsztynie, Warszawie, Słupsku, Łodzi, Koszalinie, Gnieźnie, Sosnowcu, Częstochowie, Płocku, Legnicy, Kielcach, Włocławku i Grudziądzu. Brała dział w ok. 40 ogólnopolskich wystawach grafiki artystycznej i w około 50 wystawach za granicą w ramach prezentacji sztuki polskiej, m. in. na Węgrzech i Kubie, we Francji, Meksyku, Wenezueli, Danii, Włoszech, Urugwaju, Nigerii, NRD i RFN, Czechosłowacji, Szwecji, Finlandii, Austrii, Jugosławii i Rosji. Często nagradzana, zdobyła m.in. wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Grafikę o Tematyce Religijnej PAX (1972), nagrodę fundowaną i wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie pod hasłem "Człowiek" (1975), III nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Malarstwo i Grafikę w 600-lecie Obrazu Czarnej Madonny (1982) oraz wyróżnienie i dyplom honorowy na Ogólnopolskiej Wystawie pod hasłem "Erotyk" (1985).

Była członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu toruńskiego i "Grupy Toruńskiej". Pomysłodawczyni (wspólnie z prof. Mirosławem Piotrowskim) Triennale Grafiki "Kolor w Grafice" – przeglądu polskiej grafiki współczesnej operującej kolorem.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę 16 lutego 2022 roku o godz. 14:00 mszą świętą żałobną w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP. Po mszy ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Gałczyńskiego.