Zmarła prof. Mirosława Rochecka
17 kwietnia 2024 r. zmarła prof. dr hab. Mirosława Rochecka z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, związana z Katedrą Konserwacji-Restauracji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej, autorka ponad 30 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Miała 64 lata.
Prof. dr hab. Mirosława Rochecka urodziła się w 1960 r. w Sępólnie Krajeńskim. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, a dyplom z malarstwa zrealizowała w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego w 1989 r. W roku 2000 obroniła doktorat w dziedzinie malarstwa: "Duch i materia w malarstwie". W 2006 r. uzyskała habilitację w dziedzinie sztuki. Od 2012 r. pracowała na stanowisku profesora uniwersytetu. Tytuł profesora otrzymała w 2021 r. Na Wydziale Sztuk Pięknych UMK pracowała od 1996 r., prowadziła pracownię malarstwa dla studentów kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki.
Twórczość artystyczną realizowała w zakresie malarstwa. Zasadniczym problemem twórczości prof. Mirosławy Rocheckiej było wyrażanie treści duchowych przez materię malarską. Wykorzystywała język syntetycznej formy abstrakcyjnej, która była oparta na symbolice światła i koloru. Swoją twórczą uwagę kierowała w stronę wartości duchowych i chrześcijańskich. Dorobek artystyczny to ponad 30 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Uczestniczyła w ponad 200 wystawach zbiorowych, konkursach, plenerach i sympozjach artystycznych (Polska, Francja, Niemcy, Dania, Litwa, Ukraina, Słowacja).
Uzyskała wiele nagród i wyróżnień w toruńskich konkursach Związku Polskich Artystów Plastyków "Dzieło Roku" (1992-2009) oraz m.in.: Medal na X Biennale Sztuki Sakralnej – Sacrum 2000 w Gorzowie Wielkopolskim (2000); wyróżnienie w dziedzinie malarstwa na III Polygonyum – BWA Bydgoszcz (2013). Autorka publikacji "Tajemnice światła i koloru", "Hierofanie. Wyrazić sacrum".
Prof. Mirosława Rochecka była wieloletnią kierowniczką Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK, a także inicjatorką i opiekunką artystyczną Akademickiej Przestrzeni Sztuki UMK (m.in. na Wydziale Teologicznym UMK). Była również inicjatorką i kuratorką wielu wystaw, takich jak: "Wstańcie – Chodźmy", Katedra śś. Janów – Toruń (2008); "Ars-Principia", międzynarodowa wystawa z okazji kanonizacji Jana Pawła II w Akademickiej Przestrzeń Sztuki – UMK, BWA Kielce; wystawa ogólnopolska "Projekt 966, Jubileusz Narodowy – Sztuka Polska 2016", Muzeum Uniwersyteckie UMK, Pałac Lubostroń w Lubostroniu, CK Browar "B" we Włocławku, CKiSz Wieża Ciśnień w Koninie, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, BWAiUP w Pile (2016-17); Międzynarodowa Wystawa Sztuki - "Znaki Apokalipsy / Signs of the Apocalypse", CSW Toruń; Ogólnopolska Wystawa Sztuki - "Wyszyński - Pater Patriae", Muzeum Diecezjalne we Włocławku, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu i inne (2022-2023).
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek 22 kwietnia 2024 roku o godz. 11:00 mszą świętą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu (ul. św Faustyny 7). Po mszy ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu przy ul. Wybickiego.