Czas dla Einsteina i Bergsona

W setną rocznicę publicznej debaty Henri Bergsona i Alberta Einsteina na temat czasu odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Time. Bergson-Einstein debate 100 years later".

Podczas debaty, która odbyła się 6 kwietnia 1922 r. w Paryżu, Einstein i Bergson dyskutowali na temat natury czasu. Fizyk utrzymywał, że istnieją tylko dwa jego rodzaje: fizyczny, mierzony zegarami i psychologiczny, bardziej subiektywny. Bergson uważał, że propozycja Einsteina jest niepełna i pozbawia czas wymiaru filozoficznego. Celem konferencji jest spojrzenie na debatę z dzisiejszej perspektywy. Czy argumenty i stanowiska Bergsona i Einsteina są nadal aktualne i czego filozofia nauki mogłaby się nauczyć z tej dyskusji?

Konferencję organizują: szkoła doktorska Academia Artium Humaniorum, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, członkowie wyłaniającego się pola badawczego Logika i filozofia nauki (IDUB) oraz The Society for Philosophy of Time.

Program wydarzenia można zobaczyć na stronie einsteinbergson.umk.pl.

Udział w konferencji jest bezpłatny, a udział w niej może wziąć każdy chętny. Spotkania odbędą się za pośrednictwem platformy Zoom.

wszystkie wydarzenia