Częstochowscy Męczennicy za Wiarę i Ojczyznę

Do 12 marca na II piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej prezentowana jest wystawa przygotowana przez oddział Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Częstochowie pt. „Częstochowscy Męczennicy za Wiarę i Ojczyznę”.

Oficjalne otwarcie ekspozycji miało miejsce 13 grudnia ubiegłego roku w parafii pw. Św. Zygmunta w Częstochowie pod Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Grzegorza Pudy.

Bohaterami wystawy są: bł. ks. Ludwik Roch Gietyngier, bł. ks. Maksymilian Binkiewicz, ks. Bonawentura Metler, ks. Kazimierz Znamirowski, ks. Józef Bartecki i paulin o. Romuald Jan Kłaczyński - duchowni katoliccy z Archidiecezji Częstochowskiej, którzy w godzinie najdramatyczniejszej próby, wykazali się niezłomnym patriotyzmem i wiarą.

Teksty merytorycznie opracował Michał Kulig, koncept i skład graficzny przygotowała Paula Zasada – starszy specjalista w częstochowskim Oddziale NIKiDW, natomiast rolę komisarza wystawy pełni Łukasz Giżyński. Wystawa została skierowana do Torunia na zaproszenie kierującego pracami Instytutu w woj. kujawsko-pomorskim Tomasza Sińczaka.

wszystkie wydarzenia