Czwartek z filozofią: Czym jest donos?

Instytut Filozofii UMK oraz Dwór Artusa zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Czwartek z filozofią". 25 stycznia o tym, czym jest donos, opowie prof. dr hab. Karol Sauerland, profesor emeritus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Czy donos jest wciąż aktualny, wciąż do potępienia? W książce "30 srebrników. Donos w dziejach nowych i dawnych" Karol Sauerland zastanawia się nad różnicą donosicielstwa w dwóch reżimach: sowieckim i w III Rzeszy oraz odpowiada na pytania, kiedy właściwie mamy do czynienia z donosem, dlaczego we współczesności liczba donosicieli wzrasta i czy Judasz był naprawdę donosicielem.

Prof. dr hab. Karol Sauerland - matematyk, filozof, literaturoznawca, autor kilkunastu książek w języku niemieckim i polskim (m.in. "Od Dilthey do Adorna. Studia z estetyki niemieckiej") oraz ponad trzystu artykułów w j. polskim, niemieckim, węgierskim, włoskim, japońskim i angielskim. Nagrodzony przez fundację im. Humboldta, otrzymał także węgierską nagrodę im. Petöfiego. Ostatnio wydał książki "Tagebuch eines engagierten Beobachters" ("Dziennik zaangażowanego obserwatora") i "Mariupol. Reflexionen über die russische Invasion gegen die Ukraine" ("Mariupol. Refleksje na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę").

Czwartek z filozofią, "Czym jest donos", prof. dr hab. Karol Sauerland - 25 stycznia 2024 r., .godz. 18:30, Sala Malinowa (II piętro) w Dworze Artusa (Rynek Staromiejski 6).

wszystkie wydarzenia