Czwartek z filozofią: Dlaczego boimy się wolności?

Katedra Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki UMK oraz Dwór Artusa zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Czwartek z filozofią". Wykład "Dlaczego boimy się wolności?" poprowadzi dr Alicja Pietras.

Jednym z odwiecznych pytań filozofii, które często narzuca nam się w codziennym życiu, jest pytanie o wolność. Z analiz filozoficznych takich myślicieli, jak Max Scheler, Nicolai Hartmann, Karl Jaspers, Roman Ingarden czy Erich Fromm wynika, że wolność nie jest wcale beztroską samowolą. Budzi w nas raczej lęk, ponieważ nieubłaganie wiąże się z koniecznością dokonania wyboru pomiędzy różnym wartościami. Realizując jedne z nich, musimy zrezygnować z innych i ponosić za to odpowiedzialność.

Alicja Pietras – socjolożka i filozofka, adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się tradycją niemieckiej filozofii transcendentalnej (Kant, neokantyzm, postneokantyzm), szczegółowymi zagadnieniami związanymi z procesami poznawczymi człowieka (intuicja, refleksja) oraz ontologicznymi podstawami nauk społecznych i poznawczych (ontologią kultury, m.in. zagadnieniem wartości). Autorka książki W stronę ontologii. Nicolaia Hartmanna i Martina Heideggera postneokantowskie projekty filozofii (Kraków 2012) oraz serii artykułów poświęconych niemieckiej filozofii transcendentalnej.

Wydarzenie na Facebooku

udost�pnij na facebook udost�pnij na twitterze udost�pnij na linkedin wy�lij mailem wydrukuj
wszystkie wydarzenia