Czwartek z filozofią: kim jest "osoba"?

Instytut Filozofii UMK i Dwór Artusa zapraszają na kolejny "Czwartek z filozofią", który odbędzie się 19 stycznia 2023 r. o godz. 18:30. Wykład pt. "Pojęcie (nie)oczywiste: kim jest osoba?" wygłosi dr Dawid Wincław.

Otaczają nas pojęcia: słowa, których znaczenie intuicyjnie rozpoznajemy, ale też słowa, których sens nam się wymyka.
A co, jeśli okaże się, że wyrazy z naszego osobistego słownika, mają bardziej skomplikowaną (a niekiedy nawet mroczną) historię, niż nam się wydaje?

Niestrudzoną tropicielką takich "zamaskowanych" pojęć jest filozofia, a pojęciem-bohaterem tego spotkania będzie "osoba". "Osoba", "osobowy", "osobisty" – słowa, których używamy niemal codziennie, odnosząc je do siebie czy swoich bliskich. Czy znamy jednak liczne sensy, które kryją się za tym starym i dobrze zadomowionym w codzienności słowem?

Kim są osoby? Czy każdy człowiek jest osobą? Czy do osób zaliczyć można także byty pozaludzkie? Co na ten temat mają do powiedzenia współcześni filozofowie – jak na przykład Włoch Roberto Esposito – którzy uważają pojęcie "osoba" za nieefektywne w walce o prawa człowieka, a nawet opresyjne? A może – zamiast gubić się w gąszczu problematycznych terminów – wystarczy uznać, że osoby… to po prostu ludzie?

Dawid Wincław – doktor filozofii (UMK) i filolog włoski. Autor rozprawy doktorskiej "O osobie bez osoby. Projekt filozofii impersonalnej Roberta Esposita". Interesuje się problematyką tożsamości osobowej oraz współczesną literaturą włoską. Obecnie uczy języka włoskiego i filozofii w szkołach średnich.

Wydarzenie na Facebooku

wszystkie wydarzenia