Czwartkowe Kolokwium Fizyczne

7 marca o godz. 12:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego odbędzie się Czwartkowe Kolokwium Fizyczne. Gościem spotkania będzie prof. David Wilkinson z Uniwersytetu w Durham, który wygłosi wykład pt. "From Copernicus to Hawking: The challenges and opportunities of cosmology for theology".

Myślenie o strukturze, początku i przyszłości kosmosu ilustruje zarówno konflikt, jak i owocną interakcję nauki i teologii. W tym wykładzie astrofizyk i teolog David Wilkinson sugeruje, że zarówno nauka, jak i teologia mają sobie nawzajem wiele do powiedzenia, od Kopernika po współczesne kwestie, takie jak grawitacja kwantowa, przyspieszający wszechświat i SETI.

Prof. Wilkinson uzyskał doktorat na Uniwersytecie w Durham w zakresie astrofizyki teoretycznej. Na Uniwersytecie w Cambridge obronił pracę licencjacką w zakresie teologii systematycznej, a następnie uzyskał stopień dokora na postawie pracy "Eschatologia Chrześcijańska i fizyczny Wszechświat". Od 2023 r. kieruje projektem "Equipping Christian Leadership in an Age of Science", który zrzesza naukowców zajmujących się przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi oraz teologów i duchownych. Jego celem jest rozszerzenie wzajemnych kompetencji, niezbędnych do dialogu w "wieku nauki". Od 2023 r. w projekt ECLAS zaangażował się również Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

wszystkie wydarzenia