Czy noc powinna być ciemna?
Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK i Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział w Toruniu zapraszają na spotkanie na temat zanieczyszczenia nieba, które odbędzie się 20 marca o godz. 18:00. Prelegentami będą dr inż. Dominika Daab i dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK z WNoZiGP.
Środowisko narażone jest na różnego rodzaju negatywne działania człowieka, w tym zanieczyszczenie światłem. Nasza nieświadomość szkodliwości występowania nadmiaru emitowanego sztucznego światła doprowadziła do degradacji naturalnego nocnego środowiska. Efekty tego działania widać nie tylko w funkcjonowaniu samego człowieka, ale także zwierząt czy roślinności.
Problem występowania zjawiska zanieczyszczenia światłem – smogu świetlnego, staje się coraz bardziej rozpowszechniony i zajmuje się nim kilka zespołów naukowców z całego świata. W Polsce grupa ludzi utworzyła Light Pollution Think Tank (LPTT), który nie tylko rozpowszechnia wiedzę i edukuje na temat zanieczyszczenia światłem nocnego nieba, ale także jej członkowie zajmują się pomiarem i analizą wyników tego zjawiska.
Podczas wystąpienia prelegenci opowiedzą m.in. o tym, jak nadmierna emisja sztucznego światła wpływa na nasz ekosystem oraz o metodach pomiaru i jak przeciwdziałać zwiększaniu zasięgu i siły tego negatywnego zjawiska.
Prelekcja odbędzie się w formie stacjonarnej na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK (ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń, sala 104). Spotkanie będzie również transmitowane przez MS Teams.
wszystkie wydarzenia