Dni Darwina na Wydziale Humanistycznym dla szkół podstawowych
W ramach obchodów Dni Darwina na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracownicy Katedry Językoznawstwa Eksperymentalnego na Wydziale Humanistycznym oraz studenci i studentki filologii angielskiej zapraszają uczniów i uczennice szkół podstawowych na warsztaty o ewolucji języka. Spotkanie zaplanowano na 1 marca.
Karol Darwin zastanawiał się nad pochodzeniem języka już na samym początku swojej pracy naukowej. W prywatnych notatkach rozważał o umiejętnościach komunikacyjnych zwierząt, ich możliwościach uczenia się nowych dźwięków, a nawet o tym, jak potrafią łączyć sekwencje dźwięków z konkretnymi znaczeniami. Karol Darwin zauważył, że „język odróżnia człowieka od innych zwierząt w dużym stopniu”, ale podkreślił również, że „nie należy tej różnicy przeceniać – zwierzęta również komunikują się ze sobą”, a podobieństwo pomiędzy wokalizacjami czy gestami towarzyszącymi wyrażaniu podstawowych emocji przez ludzi a dźwiękami i gestami zwierząt nie jest wyłącznie powierzchowne. Ostatecznie Darwin zebrał swoje przemyślenia o języku w drugim – zaraz po O powstawaniu gatunków – swoim najważniejszym dziele, czyli O pochodzeniu człowieka. To właśnie tam Darwin określił język mianem najważniejszego, obok ognia, wynalazku ludzkości.
Dr Monika Boruta-Żywiczyńska oraz studenci Julia Zaborowska i Antek Żyndul zapraszają uczniów i uczennice szkół podstawowych z klas 4-8 na warsztaty "Co ma pantomima do języka migowego?". Celem warsztatów będzie prześledzenie wyłaniania się znaków języka migowego w nowo powstającym języku migowym na przykładzie języka migowego z wysp Świętego Tomasza i Książęcej.
Zgłoszenia należy wysyłać drogą mailową na adres mboruta@umk.pl. Jedna grupa nie może przekroczyć 16 osób + opiekun. Przewidziane są dwa spotkania jednego dnia, a każde z nich przewidziano na ok. 90 minut. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Plan warsztatów:
- wstęp: Centrum Badań nad Ewolucją Języka UMK: kim jesteśmy i czym się zajmujemy;
- dyskusja: Co to jest język, co to znaczy, że język migowy jest językiem i jak człowiek się go uczy?
- gra: kalambury, mały słownik języka migowego, pokolenia językowe
- pytania i odpowiedzi, upominki