Dokonania Mikołaja Kopernika i jego dziedzictwo

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu oraz Książnica Kopernikańska zapraszają na debatę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. W dyskusji wezmą udział trzej naukowcy związani z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu: astronom - prof. Andrzej Strobel, historyk - prof. Janusz Małłek oraz ekonomista - prof. Damian Walczak.

19 lutego 2023 r. obchodzimy okrągły jubileusz 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Autor "De revolutionibus orbium coelestium" był człowiekiem renesansu - oprócz astronomii interesowały go inne dziedziny, przede wszystkim: ekonomia, administracja, medycyna, a także filologia. 26 stycznia spojrzymy na niego tak jak na to zasługuje - wnikliwie i z wielu punktów widzenia. Zadbają o to:

• Dr hab. Andrzej Strobel (emerytowany prof. UMK), astronom - od roku 1965, aż do emerytury pracował w Instytucie Astronomii i Centrum Astronomii UMK (w Zakładzie Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej); zajmował się astronomią gwiazdową, w szczególności naszą Galaktyką; obecnie z pasją prowadzi badania nad historią astronomii i jest jej doskonałym popularyzatorem.
  • Dr hab. Janusz Małłek (emerytowany prof. UMK), historyk - specjalizuje się w historii powszechnej i historii Polski od XVI do XVIII wieku; w latach 1993–1999 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK, a w latach 1999 - 2002 był prorektorem uczelni; jest członkiem czynnym PAU.
  • Dr hab. Damian Walczak, prof. UMK - specjalista z zakresu finansów, głównie ubezpieczeń - jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych; prezes Stowarzyszenia Finansów i Rachunkowości na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

Debatę poprowadzi fizyk - Czesław Stawikowski - członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wydarzenie odbędzie się 26 stycznia w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1126252271416341

wszystkie wydarzenia