E-Czwartek z filozofią | Czy możliwy jest cnotliwy egoizm?

Wydział Filozofii i Nauk Społecznych oraz Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu zapraszają na kolejny Czwartek z filozofią. Wykład odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:30, a poprowadzi go dr Sławomir Drelich.

Wśród filozofów znajdą się tacy, który będą egoizm wartościować pozytywnie. Amerykańska myślicielka Ayn Rand przekonywała, że powinno się go postrzegać jako cnotę, nie jako wadę czy przywarę. Stworzona przez nią koncepcja stała się niezwykle popularna wśród Amerykanów, którzy do dziś chętnie sięgają po powieści i eseje jej autorstwa. Jej przetłumaczone na kilkadziesiąt języków książki pobudzają do debat i dyskusji. Rand była aktywną uczestniczką debaty publicznej, promowała idee wolnego rynku, przedsiębiorczości i indywidualizm jeszcze przed światowym triumfem reaganomiki i thatcheryzmu. Egoizm stanowił istotny element jej rozważań.

Sławomir Drelich – politolog i etyk. Adiunkt w Katedrze Myśli Politycznej na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK, a także wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu. Zajmuje się myślą polityczną (populizm, liberalizm, libertarianizm), dyskursem publicznym i etyką życia publicznego. Autor książek: "Populistów ethos zbuntowany" (Toruń 2010), "Wojny trybuna ludowego. Przypadek Andrzeja Leppera" (Toruń 2013) i "Moralność kanibali. Ayn Rand wobec lewicowej wizji społeczeństwa" (Toruń 2020).
wszystkie wydarzenia