Ekslibrisy drzeworytowe - wystawa w bibliotece

Ekslibrisy drzeworytowe Andrzeja Bortowskiego ze zbiorów Mieczysława Bielenia to tytuł pierwszej w tym roku akademickim wystawy, przygotowanej przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu, której wernisaż odbędzie się 7 października o godz. 13:00 w Bibliotece na II piętrze.

Andrzej Bortowski  to wybitny toruński malarz i grafik, uczeń Tymona Niesiołowskiego, Jerzego Hoppena i Wojciecha Jakubowskiego.  Urodził się w 1938 roku w Kościerzynie. W 1940 wraz z matką został wywieziony na Syberię. Jego ojciec w pierwszych dniach wojny został aresztowany przez Niemców i rozstrzelany. Ewakuowany wraz z matką i rodzinami żołnierzy polskiej armii Andersa do Iranu w roku 1942, do kraju powrócił w 1948.  W roku 1957 ukończył Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy. W latach 1957–1962 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych grafikę pod kierunkiem prof. Jerzego Hoppena.

Swoje prace Andrzej Bortowski eksponował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w państwowych i prywatnych kolekcjach krajowych i zagranicznych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Gdańsku oraz w University Library w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Ekslibrisy drzeworytnicze i miedziorytnicze są zachowane również w Gabinecie Zbiorów Graficznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Ekslibrisy Andrzeja Bortowskiego charakteryzują się doskonale opanowanym warsztatem. Autor do perfekcji opanował technikę drzeworytu. Jego niezwykle delikatna i precyzyjna kreska jest przemyślana i z góry zaplanowana. Nie ma tu przypadkowości. W jego pracach odnajdziemy bogactwo tematów, symboli i skrótów myślowych, które doskonale dopasowuje do każdego właściciela tego małego dzieła sztuki, jakim jest ekslibris.

Na wystawie zostaną zaprezentowane 23 plansze z łącznie 159 ekslibrisami autorstwa Andrzeja Bortowskiego. Wystawa ma na celu przekrojowe ukazanie i podsumowanie drzeworytniczej działalności artysty w zakresie ekslibrisu.

Właścicielem pokazywanej kolekcji jest Mieczysław Bieleń – bibliotekarz, bibliofil, kolekcjoner i pasjonat sztuki ekslibrisu. Niniejsza wystawa, zorganizowana pierwotnie przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, prezentowana była w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu od grudnia 2021 r. do stycznia 2022 r. z okazji stulecia Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie (1921—2021).

Kuratorem wystawy, którą będzie można oglądać do 13 listopada, jest Elżbieta Hudzik z Gabinetu Zbiorów Graficznych BU UMK.

wszystkie wydarzenia