Historia mody: Dama w stylu rokoko, cz. 2
Podczas kolejnego spotkania z cyklu "Historia mody", dr Krzysztof Trojanowski, prof. UMK będzie kontynuował opowieść na temat "Damy w stylu rokoko". Wykład odbędzie się 21 listopada o godz. 18:00 na żywo w Czytelni CSW. Spotkanie będzie także transmitowane.
Markiza de Pompadour, hrabina du Barry i królowa Maria Antonina to ikony XVIII-wiecznej elegancji. Z powodzeniem lansowały nowe mody i trendy: efektowne suknie w stylu francuskim i nieformalne poloneski, suknie koszulki i bogato zdobione piętrowe fryzury. Damy chętnie korzystały z usług kreatywnych profesjonalistów, a osobista doradczyni królowej przeszła do historii jako pierwsza projektantka mody. Na fali anglomanii popularnością cieszyły się suknie w stylu angielskim, a wciąż nad Sekwaną cenione zamiłowanie do motywów orientalnych zdradzały suknie w stylu czerkieskim czy tureckim. Wybuch rewolucji w 1789 roku przyniósł kres francuskiej monarchii, ale postacie straconych na gilotynie Marii Antoniny i Jeanne du Barry niezmiennie budzą zainteresowanie. Rokokowa estetyka wciąż stanowi bogate źródło inspiracji dla współczesnych projektantów mody.
Wstęp na wydarzenie jest wolny. Spotkanie zaplanowano na 21 listopada o godz. 18:00 w Centrum Sztuki Współczesnej (Czytelnia CSW). Wykład będzie transmitowany na profilu Centrum Literatury CSW na Facebooku.
wszystkie wydarzenia