Historia mody: "I Bóg stworzył Bardotkę", cz. II
Druga część wykładu dr. Krzysztofa Trojanowskiego, prof. UMK o Brigitte Bardot i jej czasach odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej 26 kwietnia 2023 r. o godz. 18:00.
Najpopularniejsza i najbardziej pożądana gwiazda francuskiego kina, symbol obyczajowych zmian, ikona zmysłowości i nowoczesnej mody. Brigitte Bardot budziła wielkie emocje przez dwie dekady swojej filmowej kariery i wciąż intryguje jako bezkompromisowa obrończyni praw zwierząt.
U progu lat 60. świat ogarnia "bardotomania": dziewczęta kopiują minimalistyczny styl Brigitte Bardot, nosząc sukienki w kratkę vichy i baleriny, a ufarbowane na blond włosy upinają w wysoki kok, nazywany "choucroute" (bigos). Francuska gwiazda jako jedna z pierwszych lansuje krótkie spódniczki i praktyczne rajstopy, które były wówczas nowością, poza tym eleganckie garnitury ze spodniami i dzianinowe sukienki w hipisowskim stylu. Po premierze komediowego westernu "Viva Maria" w 1965 roku obowiązującym trendem stają się nawiązania do mody retro z początku XX wieku. "Ta młoda osoba ma w sobie szlachetną prostotę" – zachwycił się aktorką sam prezydent Francji, generał Charles de Gaulle, doceniając fakt, że filmy z jej udziałem przynosiły krajowi większy dochód niż zagraniczna sprzedaż samochodów Renault.
Spotkanie odbędzie się na żywo, ale będzie również transmitowane na profilu facebookowym Centrum Literatury CSW. Wstęp wolny.
wszystkie wydarzenia