Jacob Heinrich Zernecke - wybitny torunianin

Książnica Kopernikańska zaprasza na sesję popularnonaukową poświęconą Jacobowi Heinrichowi Zerneckowi (1672-1741), toruńskiemu historykowi, autorowi "Kroniki toruńskiej". Spotkanie odbędzie się 27 września i rozpocznie się o godz. 15:00.

Jako burmistrz Torunia Jacob Heinrich Zernecke został w 1724 roku skazany na śmierć za rzekome dopuszczenie do słynnego tumultu toruńskiego. Jego egzekucja została jednak wstrzymana w ostatniej chwili dzięki wielkiej popularności, jaką cieszył się wśród mieszkańców Torunia. W programie sesji, która odbędzie w Książnicy Kopernikańskiej referaty i prezentacje:

• prof. dr hab. Krzysztof Mikulski z Wydziału Nauk Historycznych - Rodzina i środowisko społeczne Jacoba Heinricha Zerneckego
  • Jerzy Dygdała - Kariera urzędnicza Zerneckego i jego udział w "sprawie toruńskiej" 1724 r.
  • dr hab. Bartosz Awianowicz, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego - Uczony burmistrz i jego dzieła
  • Katarzyna Pękacka-Falkowska - Jacob Heinrich Zernecke i jego dżumy
  • Helena Dzienis - Spuścizna Jacoba Heinricha Zerneckego w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN
  • Bartłomiej Łyczak - Dzieła sztuki związane z Jacobem Heinrichem Zerneckem i jego rodziną
  • dr Michał Targowski z Wydziału Nauk Historycznych - Legenda i pamięć o toruńskim burmistrzu

Sesja rozpocznie się o godz. 15:00 i potrwa do 19:00. Wstęp jest bezpłatny. Sesji towarzyszyć będzie jednodniowa ekspozycja najcenniejszych starodruków związanych z Zerneckem. Podczas spotkania będzie można zaopatrzyć się w najnowszą publikację poświęconą burmistrzowi, którą została przygotowana przez ToMiTo.

wszystkie wydarzenia