Jak zazielenić nasze miasta? Wykład prof. Marii Lewickiej
"Urban psycho-ecology as a set of challenges for institutions and citizens" - to temat wykładu prof. dr hab. Marii Lewickiej, który odbędzie się w ramach konferencji podsumowującej międzynarodowy projekt CO-GREEN. Prelekcja w języku angielskim odbędzie się 15 listopada o godz. 15:30 w Collegium Minus przy ul. Fosa Staromiejska 1a w sali IX.
Projekt CO-GREEN ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności we współprojektowanie i wdrażanie zrównoważonych praktyk, które uwzględniają wartości Europejskiego Zielonego Ładu. Projekt pomagał wybranym społecznościom w realizacji działań proekologicznych na poziomie lokalnym przy zaangażowaniu władz lokalnych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw, instytucji edukacyjnych i kulturalnych oraz wszystkich organizacji, które są zainteresowane rozwojem społeczności ekologicznej. Koordynatorami działań w Polsce są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lojalnej CAL.
Podczas wykładu prof. Lewicka opowie o tworzeniu zielonych, przyjaznych do życia miast oraz wyzwaniach, które stoją przed lokalnymi społecznościami. Spotkaniu będzie towarzyszyć dyskusja.
Prof. dr hab. Maria Lewicka jest kierownikiem Katedry Psychologii Społecznej i Środowiskowej Instytutu Psychologii na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK. W 2023 roku otrzymała Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za sformułowanie i weryfikację psychologicznego modelu przywiązania do miejsca i pamięci miejsca. Regularnie pojawia się w zestawieniu najbardziej wpływowych naukowców na świecie pod względem liczby cytowań artykułów, opracowywanym przez wydawnictwo Elsevier i Uniwersytet Stanforda. W swojej karierze zawodowej związana była także z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polską Akademią Nauk i Uniwersytetem Warszawskim oraz Uniwersytetem w Tromsø w Norwegii.
Zainteresowania badawcze prof. Marii Lewickiej obejmują psychologię miejsca, tożsamość lokalną, pamięć miejsca, a także procesy wartościowania społecznego, kapitał społeczny i kulturowy, percepcję społeczną i relacje międzygrupowe oraz mechanizmy ludzkiej (nie)racjonalności.
wszystkie wydarzenia