
Kobieta, która opowiedziała światu o niepodległej Polsce - wystawa
Wydział Nauk Historycznych zaprasza wszystkich zainteresowanych na otwarcie wystawy dokumentalnej poświęconej Kazimierze Iłłakowiczównie. Wernisaż ekspozycji pt. "Kobieta, która opowiedziała światu o niepodległej Polsce" odbędzie się 28 kwietnia o godz. 13:00 w holu głównym Collegium Humanisticum (ul. Bojarskiego 1).
Kazimiera Iłłakowiczówna była polską poetką, prozaiczką, dramaturżką i tłumaczką. Należała do najwybitniejszych postaci życia literackiego Warszawy w dwudziestoleciu międzywojennym. Już w czasie studiów, w wieku zaledwie 17 lat, debiutowała wierszem "Jabłonie" w "Tygodniku Ilustrowanym", a potem tomem wierszy "Ikarowe loty" (w chwili publikacji miała 20 lat). Iłłakowiczówna opisała swoje wczesne lata w dwóch książkach napisanych prozą: w eseizującym zbiorze "Z rozbitego fotoplastykonu" (1957) i wspomnieniowym zbiorze "Trazymeński zając" (1968).
W 1918 roku Iłłakowiczówna rozpoczęła pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a potem w Ministerstwie Spraw Wojskowych na stanowisku osobistej sekretarki Józefa Piłsudskiego. Współpraca z Marszałkiem wpłynęła również na jej twórczość - w 1936 roku wydano dwa tomy jej wierszy ("Słowik litewski. Poezja" oraz "Wiesze o Marszałku Piłsudskim"), a w 1939 roku na rynku wydawniczym pojawiły się wspomnienia pt. "Ścieżka obok drogi".
Nigdy nie porzuciła także literackich zainteresowań: pisała m.in. wiesze dla dzieci, podejmowała się również wielu tłumaczeń, m.in. z języka niemieckiego, angielskiego, francuskiego i rumuńskiego.
Kuratorką wystawy jest prof. dr hab. Iryna Matiash, stypendystka Programu Polonista NAWA 2024.
wszystkie wydarzenia