Konferencja Textus et pictura V
Wydział Sztuk Pięknych UMK, Pracownia Dawnej Książki Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie i Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu zapraszają na konferencję naukową "Textus et pictura V. Klocek – kolekcja – miscellanea. Średniowieczna książka jako zbiór", która odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia w sali audytoryjnej Biblioteki Uniwersyteckiej UMK (parter).
Textus et pictura to ogólnopolskie forum konferencyjne integrujące środowiska m.in. historyków i historyków sztuki, bibliologów, kodykologów, konserwatorów zabytków, filologów i paleofrafów. Jego celem jest konfrontacja perspektyw naukowych, dyskusja nad wynikami badań monograficznych i prezentacja aktualnych rozwojowych projektów badawczych. Interdyscyplinarne spotkania sprzyjają refleksji dotyczącej aspektów badawczych, wartościowania i priorytetów ochrony.
Przedmiotem obrad konferencyjnych będzie średniowieczny kodeks rękopiśmienny, traktowany jako integralna całość. Oprawny w skórę blok pergaminowych kart to nośnik pisma i różnego typu zdobień, te zaś są nośnikami treści, znaczeń i walorów estetycznych.
Refleksje będą koncentrowały się wokół grup tematycznych i obejmą analizę treści i paleografię, analizę kodykologiczną, strukturę i oprawę księgi, losy, stan zachowania i ochronę spuścizny rękopiśmiennej, a także analizę form artystycznych i ikonografii kodeksów iluminowanych, problemy muzykologiczne i liturgiczne, paleografię muzyczną oraz biblioteki i kolekcje.
Inicjatorkami tego cyklicznego forum, integrującego badaczy średniowiecznej spuścizny rękopisemnej z różnych dyscyplin, były dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof. UMK z Katedry Zabytkoznawstwa i Muzealnictwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz dr Marta Czyżak z Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.
Szczegółowy program wydarzenia
wszystkie wydarzenia