Medyczna Środa: "Jak umierają komórki"

17 listopada w ramach cyklu "Medyczna Środa" dr Marek Jurgowiak z Collegium Medicum UMK wygłosi wykład pt. „Jak umierają komórki – śmierć komórki w zdrowiu i chorobie”.

Wykłady w formie stacjonarnej prowadzone będą w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji (ul. Władysława Łokietka 1-3), początek zawsze o godz. 18:00. Wstęp jest wolny. Z uwagi na reżim sanitarny liczba miejsc jest ograniczona.

Wystąpienia będzie można obejrzeć również zdalnie - za pośrednictwem kanału Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" na YouTube. Link do transmisji: https://youtu.be/8MrHbrSr9TY

Opis wykładu: Umierają zespołowo a często samotnie, dla wyższego dobra, jakim jest organizm. Ich samobójstwo (często prowokowane przez czynniki środowiskowe) to ściśle, krok po kroku zaplanowany, genetyczny program śmierci. Bez codziennego poświęcenia milionów komórek nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Ale gdy  altruizm komórkowych kamikadze zaczyna szwankować, pojawiają się choroby tak różne jak schorzenia neurodegeneracyjne czy nowotworowe. O wielu drogach śmierci komórkowej nauka wie już sporo i ma to wymiar nie tylko czysto poznawczy, ale i  praktyczny bo może pomóc  w walce z wieloma dotąd nieuleczalnymi lub trudnymi do zwalczenia chorobami.

Dr n med. Marek Jurgowiak, adiunkt w Katedrze Biochemii Klinicznej CM UMK, wieloletni wykładowca akademicki  i popularyzator nauki. Nagrodzony w VII Edycji Konkursu Popularyzator Nauki (PAP i MNiSW), wykładowca wielu edycji Festwali Nauki (w tym TFNiS), pisał dla Wiedza i Życie, Focus, Gazeta Wyborcza, Express Bydgoski, Popularyzator wiedzy w programach TVP3 Bydgoszcz, członek Rady Programowej CN Młyn Wiedzy, TFNiS, Wiadomości Akademickich, stały współpracownik Głosu Uczelni, uczestnik wielu kampanii promującej zdrowie i zdrowy styl życia m. inn. Oblicza Uzależnień, współautor podręcznika dla uczniów szkół średnich (Biologia na czasie 3) oraz autor książki Biologia przed egzaminem na akademie medyczne (Warszawa PZWL).

Wydarzenie na Facebooku

wszystkie wydarzenia