Niezwykłe obserwacje Jana Heweliusza

12 maja Książnica Kopernikańska zaprasza na wykład otwarty "Instrumentarium Jana Heweliusza". Prelekcję wygłosi prof. Andrzej Strobel. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Jan Heweliusz stworzył w XVII-wiecznym Gdańsku, jedno z najlepiej wyposażonych obserwatoriów astronomicznych w ówczesnej Europie. Sam budował i konstruował instrumenty astronomiczne do pomiarów położeń i ruchów ciał niebieskich oraz lunety do badania ich natury fizycznej. Niezwykła pomysłowość i wynalazczość Heweliusza przyciągały uwagę nawet ówczesnych władców europejskich. Niektórzy z nich osobiście uczestniczyli w obserwacjach w jego dostrzegalni.

Wykładowi towarzyszyć będzie wystawa "Astroinstrumenty Jana Heweliusza" (w holu Książnicy Kopernikańskiej). Ekspozycja zostanie otwarta tego samego dnia o godz. 17.45, a więc tuż przed wykładem. W Książnicy Kopernikańskiej zaprezentowane zostaną dzieła gdańskiego astronoma znajdujące w zbiorach Biblioteki. Będą to m.in. "Selenographia" (Gdańsk 1647), "Cometographia" (Gdańsk 1668) oraz "Prodromus astronomiae cum catalogo fixarum et Firmamentum Sobiescianum sive Uranographia" (Gdańsk 1690).

Wydarzenie na Facebooku

udost�pnij na facebook udost�pnij na twitterze udost�pnij na linkedin wy�lij mailem wydrukuj
wszystkie wydarzenia