Nowe wyzwania przed wolontariatem

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z cyklu "Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania". Kolejny wykład pt. „Wolontariat i aktywizm w kryzysie wojennym i humanitarnym” wygłosi Renata Lesner-Szwarc.

Wykład odbędzie się 24 maja 2022 r., godz. 9:45 w Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (ul. Władysława Bojarskiego 1). Podczas 1,5-godzinnego seminarium prowadząca podda namysłowi możliwości skutecznej pomocy oraz działań aktywistycznych i wolontaryjnych, szczególnie istotnych i przekształcanych w wyniku konsekwencji toczącej się wojny w Ukrainie.

Organizatorzy zauważają, że od ponad dwóch lat jesteśmy świadkami zmiany zapoczątkowanej pandemią koronawirusa. Doświadczamy, pośrednio lub bezpośrednio, sytuacji wcześniej nieznanych, trudnych i niezrozumiałych. Od sierpnia 2021 roku obserwujemy kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, a od 24 lutego 2022 roku – następstwa wojny w Ukrainie. Uczymy się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Organizacje pozarządowe, samorządy, wolontariusze i wolontariuszki, aktywiści i aktywistki, społecznicy i społeczniczki stoją przed wieloma wyzwaniami i dopiero zdobywają doświadczenie w niektórych obszarach działania. Jak skutecznie pomagać? Jakie zadania wybierać? Jak zwracać uwagę na potrzeby migrantów i migrantek, uchodźców i uchodźczyń? Jak zadbać o własne potrzeby i dobrostan?

Więcej informacji o najbliższym wykładzie i prelegentce można znaleźć na stronie Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej
wszystkie wydarzenia