Otwarte wykłady badaczek sztuki

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza na otwarte wykłady zagranicznych badaczek sztuki: dr Milady Studničkovej z Instytutu Historii Sztuki Czeskiej Akademii Nauk i prof. Claudii Colini z Center for the Study of Manuscript Cultures Uniwersytetu w Hamburgu. Prelekcje towarzyszą interdyscyplinarnej międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu "Textus et pictura V".

Wykład dr Milady Studničkovej, wybitnej znawczyni czeskiego iluminatorstwa, pt. "The Jena Codex, or Layers of Hussite Memory" odbędzie się 11 kwietnia o godz. 18:30. Z abstraktem wystąpienia można zapoznać się TU.

Dr Milada Studničková studiowała historię sztuki i hungarystykę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Eötvös Loránd w Budapeszcie oraz w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wiedeńskiego. Specjalizuje się w iluminowanych rękopisach z XIV i XV wieku, średniowiecznych modlitewnikach i wizualnych środkach reprezentacji władców.  Opublikowała liczne studia i uczestniczyła w wielu projektach, publikacjach i katalogach wystaw (Las iluminaciones del Martirologio de Usuardo, 1998; Prague, The Crown of Bohemia, 2005; Sigismundus Rex et Imperator, 2006; The Bible of Conrad of Vechta, 2006; Kutnohorská iluminace 2010; Imago / imagines, 2019; Nebeský žebřík, 2019; Knižní kultura českého středověku, 2020; Stifterbildnisse in böhmischen liturgischen Handschriften der vorhussitischen Zeit, 2021; Mitteleuropäische Schulen VII, 2022; Eliška Rejčka: Dar středověku, 2023). Jest kierownikiem projektu Libri precum: Księga godzin króla Wacława IV w kontekście modlitewników świeckich.

Wykład specjalistki w zakresie archeometrii i badaczki manuskryptów arabskich, prof. Claudii Colini, odbędzie się 12 kwietnia o godz. 18:00. Z abstraktem prelekcji pt. "INK-clusion. The Case of Arabic Manuscripts Collecting and Transmissing Ink Recipes" można zapoznać się TU.

Prof. Claudia Colini jest młodszym profesorem archeometrii w Instytucie Archeologii i Historii Kultury Starożytnej Morza Śródziemnego oraz kierownikiem Mobilnego Laboratorium Klastra Doskonałości "Understandig Written Artefacts" na Uniwersytecie w Hamburgu w Niemczech. Z wykształcenia jest konserwatorem książek specjalizującym się w islamskich rękopisach i ich materiałach. W 2018 r. obroniła doktorat z archeometrii w CSMC na Uniwersytecie w Hamburgu, na podstawie rozprawy zatytułowanej: "Od przepisów do analizy materiałów: arabska tradycja czarnych atramentów i powłok papierowych (IX-XX wiek)". Następnie pracowała w BAM (Federalnym Instytucie Badań i Testowania Materiałów) w Berlinie. Jej obecne projekty badawcze w ramach Klastra Doskonałości koncentrują się na współistnieniu różnych nośników pisma i atramentów we wczesnych wiekach islamu w Egipcie.

Oba wykłady odbędą się w sali audytoryjnej na parterze Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Gagarina 13.

Więcej informacji o konferencji "Textus et pictura V"

wszystkie wydarzenia