Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii

Biblioteka Uniwersytecka UMK oraz Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" zapraszają na wernisaż wystawy "Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii", której autorką jest prof. Lubow Żwanko. Spotkanie odbędzie się 10 października o godz. 13:00 w Bibliotece Głównej (II piętro).

Ekspozycja prezentuje sylwetki i projekty czterech polskich architektów: Bolesława Michałowskiego, Zdzisława Charmańskiego, Wiktora Wieliczki i Aleksandra Rzepiszewskiego, którzy w połowie XIX i na początku XX wieku wybudowali w Charkowie około 90 budynków. Większość z nich to zabytki architektury wpisane do rejestru, niestety obecnie zagrożone działaniami wojennymi prowadzonymi przez Rosję na terenie Ukrainy.

Do przygotowania ekspozycji wykorzystano materiały pochodzące z archiwów w Polsce i Ukrainie, a sama wystawa powstała w ramach projektu badawczego "Polscy architekci i ich spuścizna w Charkowie (XIX – początek XX wieku) budynki umierają stojąc" podczas udziału w programie typendialnym POLONISTA (NAWA) realizowanego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w latach 2022-2023.

Po wernisażu  w sali nr 8 Biblioteki Uniwersyteckiej odbędzie się wykład prof. Żwanko przedstawiający sylwetki autorów projektów uniwersytetów, kaplic, hoteli, banków, kamienic i mostów, którzy w Polsce nie są zbyt dobrze znani, ale w Charkowie są rozpoznawani i cenieni.

wszystkie wydarzenia