Polskie korzenie weterynarii w Charkowie: historia i współczesność

Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK, Biblioteka Uniwersytecka oraz Centrum Muzealne Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie zapraszają 29 listopada na sesję naukową pt. "Polskie korzenie weterynarii w Charkowie: historia i współczesność".

Sesja odbędzie się Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu w sali nr 8. Bezpośrednio przed rozpoczęciem obrad, o godz. 11:00, w holu głównym Biblioteki zostanie otwarta wystawa pt. "200 lat weterynarii polskiej: z Wilna do Torunia przez Charków" autorstwa prof. dr hab. Lubow Żwanko, kierowniczki Centrum Muzealnego Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie (Ukraina), stypendystki programu Polonista (NAWA) oraz stypendystki na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK.

Ekspozycja prezentuje historię polskiej weterynarii, poczynając od jej kolebki - Wilna, poprzez Charków - centrum oświaty i nauki weterynaryjnej w Europie Wschodniej w XIX i na początku XX wieku, a na medycynie weterynaryjnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu kończąc. Na wystawie przedstawione zostaną także sylwetki naukowców, pedagogów i lekarzy weterynarii polskiego pochodzenia - założycieli Szkoły Weterynaryjnej w Charkowie.

Podczas sesji naukowej z udziałem m.in. profesorów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie – Dmytra Kibkało i Sergija Fedorenki – będzie można zapoznać się ze współczesnym obliczem charkowskiej weterynarii oraz sylwetkami polskich jej absolwentów.

wszystkie wydarzenia