Razem w samotności – jak możemy się wspierać?
Akcja "Organizacje społeczne. To działa" zaprasza na live z udziałem prof. dra hab. Piotra Domerackiego. Spotkanie odbędzie się 31 marca o godz. 18.00.
Rok po wybuchu pandemii, w chwili, gdy znowu mamy lockdown, chcemy porozmawiać o samotności. Zmagamy się z nią wszyscy. Niezależnie od naszej kreatywności, od tego, czy jesteśmy ekstrawertykami, czy introwertykami. A przecież pandemia tylko uwypukliła problem samotności. Postaramy się ją nieco oswoić. Zaproponujemy Wam sposoby radzenia sobie z samotnością i sposoby wzajemnego wsparcia. Szczególnie przyjrzymy się tym grupom, dla których jest największym ciężarem: młodzieży, osobom starszym i osobom narażonym na wykluczenie.
Agenda spotkania:
- Wstęp filozoficzny – o stereotypach, o tabuizacji, o rozróżnieniu samotności od poczucia osamotnienia
- Poczucie osamotnienia u osób starszych – przed i w trakcie pandemii – jak można zapobiegać i pomagać? Konkretne przykłady.
- Poczucie osamotnienia u osób nastoletnich przed i w trakcie pandemii – jak można zapobiegać i pomagać? Konkretne przykłady.
- Poczucie osamotnienia u osób narażonych na wykluczenie – przed i w trakcie pandemii. Jak można zapobiegać i jak pomagać? Konkretne przykłady.
Goście:
- Piotr Domeracki – filozof i etyk; profesor w Katedrze Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki, w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sekretarz Oddziału Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Filozoficznego; członek Polskiego Towarzystwa Etycznego; Junior Associate Fellow w The International Institute for Hermeneutics; członek założyciel the International Society for Research on Solitude.
- Anna Jurek – edukatorka i filozofka. Od 10 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą. Autorka programu edukacji seksualnej dla młodzieży realizowanego z ramienia Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. Propagatorka programu „Filozofowania z dziećmi” autorstwa Matthew Lipmana, według którego prowadzi warsztaty z dziećmi i szkolenia dla nauczycielek i nauczycieli.
- Joanna Mielczarek: Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Akademii Świętokrzyskiej oraz Podyplomowych Studiów Prawa Pracy Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2004 roku związana z „trzecim sektorem”, początkowo jako kierownik warszawskiego oddziału Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, następnie dyrektor ds. Projektów i Promocji, obecnie dyrektor Stowarzyszenia.
Spotkanie poprowadzi Olga Ślepowrońska – psycholożka i animatorka kultury, terapeutka osób z autyzmem. Inicjatorka projektu CzujCzuj, którym dociera z edukacją emocjonalną do dzieci ze środowisk wykluczonych oraz SPA dla Mam. Stowarzyszenie Mudita, które daje wielowymiarowe (w tym wytchnieniowe) wsparcie bliskim osób z niepełnosprawnością.
wszystkie wydarzenia