Tajemnice dawnego Gdańska

Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na spotkanie z autorami książki "Dawny Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Jacoba Haselaua": Teresą Tylicką i prof. Jackiem Tylickim z Wydziału Sztuk Pięknych. Wydarzenie zaplanowano na 1 marca 2023 r. o godz. 13:00 w sali nr 8 Biblioteki Uniwersyteckiej.

Autorzy przybliżą słuchaczom sekrety XVIII-wiecznego Gdańska, odkryte dzięki rycinom i akwafortom związanym z topografią tego miasta, a kolekcjonowanym przez gdańszczanina Haselaua. Składają się na nie przede wszystkim plany, panoramy i weduty, w tym pokaźna kolekcja rycin Matthäusa Deischa powstałych według rysunków Friedricha Antona Augusta Lohrmanna. Pastor zawarł je w czterotomowym atlasie topograficznym z lat 1761-1765, obecnie przechowywanym w Archiwum Państwowym w Toruniu i opatrzył własnoręcznymi komentarzami.

Książka "Dawny Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Jacoba Haselaua" jest kontynuacją wcześniejszych publikacji i badań naukowych autorów, a także elementem towarzyszącym wystawie "Powrót do domu. Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Jana Haselaua", prezentowanej w Muzeum Narodowym w Gdańsku w 2022 roku.

Organizatorami są toruńska Biblioteka Uniwersytecka i Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Plakat zapowiadający wydarzenie

wszystkie wydarzenia