Tydzień Mózgu 2023

Jak przebiega proces nauki mowy? Czy są ludzie bardziej lub mniej podatni na dezinformację? Jak aktywność i zdrowie psychiczne wpływają na pracę mózgu? Między innymi na te pytania odpowiedzą eksperci podczas wykładów i warsztatów organizowanych z okazji Tygodnia Mózgu w Toruniu i Bydgoszczy.

Światowy Tydzień Mózgu jest świętem, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o mózgu i układzie nerwowym. Wiele miast w Polsce angażuje się w tym czasie w akcje edukacyjne, podczas których specjaliści i specjalistki mają szansę przedstawić aktualne wyniki badań w obszarze neuronauk. Wykłady, warsztaty i pokazy mają charakter otwarty, więc mogą wziąć w nich udział wszyscy zainteresowani.

Tydzień Mózgu, współorganizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, potrwa od 13 do 19 marca 2023 r. W programie znajdzie się szereg wykładów, które wygłoszą badacze i badaczki z instytucji w całej Polsce. Zaproszeni goście zaprezentują łącznie dziewięć prelekcji, które odbędą się w Instytucie Psychologii UMK oraz w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli i w Młynach Rothera w Bydgoszczy.

Podczas Tygodnia Mózgu zaplanowano również liczne warsztaty i pokazy. Dzieci w wieku 10-14 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach "Co tam w nerwach piszczy? O układzie nerwowym". Dla chętnych zaplanowano trzy grupy warsztatowe, na które obowiązują zapisy. 18 marca odbędą się półgodzinne warsztaty dla dzieci między 8. a 14. rokiem życia na temat modeli mózgów.

Swój udział w warsztatach na temat wpływu aktywności i zdrowia psychicznego na pracę mózgu mogą zgłosić również seniorzy. Maksymalna liczba uczestników nie może przekroczyć 30 osób.

W Zespole Szkół nr 26 przy ul. Fałata 88/90 w Toruniu odbędą się natomiast warsztaty pn. "Prezentacja nowoczesnych technologii stosowanych w szkole do pracy z dziećmi z niepełnosprawnością". Przewidziano bloki tematyczne, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o komunikacji alternatywnej i podstawach działania ozobotów. Limit osób w każdej z trzech grup to 10 osób.

Dla wszystkich chętnych została przygotowana gra terenowa "Poznawanie tajemnic mózgu", która odbędzie się w sobotę i niedzielę między 10:00 a 15:00 w Instytucie Psychologii UMK przy ul. Gagarina 39 w Toruniu. Udział w zabawie mogą wziąć wszyscy, nie obowiązują zapisy i limity miejsc.

Dokładne informacje o terminach wydarzeń i zapisach na warsztaty można znaleźć na stronie Tygodnia Mózgu w Toruniu i Bydgoszczy: https://tydzienmozgu.umk.pl/. Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

wszystkie wydarzenia