Wacław Nowak i polskie polaroidy

Wydział Humanistyczny UMK zapraszan na wykład dr. Witolda Kanickiego z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu pt. "Wacław Nowak i polskie polaroidy". Wykład odbędzie się 24 stycznia 2023 r. (wtorek), o godz. 14:45, w sali im. prof. Ludwika Kolankowskiego (307, Collegium Maius).

Opis wykładu: Bohater książki "Wacław Nowak. Polaroid - fotografia z importu", działający w Krakowie fotograf, był pierwszym polskim artystą, który już w połowie lat 70. używał w swoich działaniach natychmiastowych materiałów fotograficznych. Niezwykle aktualny dorobek Nowaka z tego okresu pozwala na przedyskutowanie skomplikowanego statusu amerykańskiej technologii, pojawiającej się w środku Zimnej Wojny po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Na przykładzie jego fotografii omówić można specyfikę fotografii natychmiastowej. Różnorakie pojęcia i zjawiska z nią związane (m.in. materialność, snapshot, barwna fotografia, typologia) rozpatrzone zostaną w oparciu o polaroidowy dorobek Nowaka, a także innych aktywnych w Polsce fotografów (takich jak np. Ryszard Bobek, Janusz Leśniak, Rafał Milach, Andrzej Wajda), posługujących się procesami fotograficzny tego typu. Spojrzenie na polaroidy z perspektywy wschodnioeuropejskiej pozwala na sproblematyzowanie politycznych właściwości materiałów (nie tylko fotograficznych) oraz podjęcie dyskusji z zachodniocentryczną historią sztuki.

Więcej informacji

wszystkie wydarzenia