Wpływy kulturowe w regionie Hanzy

Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Hansischer Geschichtsverein i Towarzystwo Naukowe w Toruniu zapraszają na międzynarodową konferencję naukową z cyklu Pfingsttagung des Hansischen Geschichtsvereins pt. "Kulturelle Einflüsse im Hanseraum". Wydarzenie odbędzie się w dniach 29 maja - 1 czerwca 2023 r. w Collegium Maximum.

Temat konferencji będzie oscylował wokół archeologii i historii sztuki rejonów Morza Bałtyckiego. Ponadto poruszone zostaną także wątki dotyczące m.in. relacji między muzyką miast hanzeatyckich, wymiany intelektualnej czy aspektów historii pobożności. We wtorek po sesji naukowej w Collegium Maximum, dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska i dr hab. Juliusz Raczkowski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK poprowadzą w Ratuszu wykład otwarty pt. "Hanzeatyckie miasto Toruń jako ośrodek wymiany artystycznej w późnym średniowieczu".

Konferencję poprzedzi koncert "Pax aeterna. Muzyka ze starego Gdańska: Dźwięki z czasów Hanzy na głosy solistów i instrumenty historyczne", który odbędzie się 29 maja o godz. 20:00 w bazylice katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu. Wstęp na koncert jest wolny.

Pełny program konferencji w języku niemieckim można znaleźć na stronie https://www.hansischergeschichtsverein.de/hgv-tagung-torun.

Plakat promujący koncert

wszystkie wydarzenia