pixabay.com

Współczesne problemy praw człowieka w teorii i praktyce

Wydział Prawa i Administracji zaprasza na drugi wykład „Contemporary issues of human rights theory and practice. Global, regional and national perspectives”. Cykl wykładów organizowany jest we współpracy z Association of Human Rights Institutes.

Wykład odbędzie się w czwartek 20 maja 2021 roku o godzinie 17.00.

Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, należy wejść na stronę internetową https://vc.umk.pl/b/jul-kxx-6ku i podać swoje imię oraz nazwisko, a tak wprowadzone dane należy zatwierdzić klikając przycisk „Dołącz”. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

Ius Cogens: złożony przypadek wnioskowania konstytucyjnego w prawie międzynarodowym

Artykuł 53 Konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów znany jest z wprowadzenia specjalnej klasy międzynarodowych norm prawnych - norm ius cogens - nie doprecyzowując ich. W przepisie tym przyjęto heurystyczne ramy konstytucjonalizacji prawa międzynarodowego, argumentując, że normy ius cogens odnoszą się do co najmniej dwóch funkcji konstytucjonalizmu - ograniczania międzynarodowego zarządzania i hierarchizacji międzynarodowego porządku prawnego. Można więc argumentować, że wykładnia norm ius cogens jest szczególnym rodzajem rozumowania konstytucyjnego. Mimo określonych cech formalnych tych norm państwa próbując ustalić ich treść, znajdują się w sytuacji podobnej do sędziów trybunałów konstytucyjnych zajmujących się niedookreśloną treścią prawną tekstu konstytucji. Tym, co kieruje procesem wykładni norm ius cogens, jest zatem szczególny charakter przedmiotu, którego dotyczą te normy. W ostatniej części wykładu przeprowadzona zostanie analityczna rekonstrukcja konstytucyjnej interpretacji norm ius cogens koncentrującej się na procesie weryfikacji podejmowanej przez wspólnota państw. Twierdzi się, że weryfikacja ta wymaga między innymi odwołanie się do unikalnego narzędzia interpretacyjnego - odwrotnego argumentu teleologicznego - za pomocą którego państwo może wyodrębnić z podstawowych wartości międzynarodowego porządku prawnego klasę imperatywnych norm prawa międzynarodowego.

wszystkie wydarzenia