Wybitne kobiety polskiej astronomii

W piątek 24 października w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, ul. Grudziądzka 5/7) odbędzie się konferencja popularnonaukowa "Astronomki. W 120. rocznicę urodzin prof. Wilhelminy Iwanowskiej". Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Konferencję poświęcona będzie wybitnym kobietom w polskiej astronomii, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku prof. Wilhelminy Iwanowskiej – pionierki, naukowczyni i inspirującej postaci w dziejach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:00 wystąpieniem przedstawiciela rodziny prof. Iwanowskiej - Andrzeja Bilickiego. Następnie zaplanowano cykl krótkich wystąpień:

  • 9:15-9:45 - "Kobiety w polskiej astronomii na przestrzeni wieków", prof. Michał Tomczak (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego);
  • 9:50-10:10 - "Wileńskie lata Wilhelminy Iwanowskiej - narodziny uczonej", dr hab. Anna Supruniuk (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu);
  • 10:15-11:00 - projekcja filmu "Ludzie Nauki Pomorza i Kujaw - Wilhelmina Iwanowska", Ewa Jarczyk (Telewizja Toruń);
  • 11:30-11:50 - "Astronomka i Kopernikocentrystka. Rok Kopernikański 1973", dr Iwo Bohr (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu);
  • 11:55-12:15 - "Wykładowca i dydaktyk - kobieta za katedrą", dr hab. Andrzej Strobel (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu);
  • 12:20-12:40 - "Gwiazdy zmienne i rozmiary Wszechświata", dr hab. Maciej Mikołajewski ("Urania - Postępy Astronomii");
  • 12:45-13:10 - "Emmy Noether i Wilhelmina Iwanowska na tle miast uniwersyteckich Getyngi i Torunia", mgr Wieńczysław Bykowski (Max Planck Institute for Solar System Research w Getyndze).

O godz. 14:00 rozpocznie się panel dyskusyjny "Kobiety - astronomki", który poprowadzi dr Agata Karska z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Dyskusja potrwa do godz. 15:30. Uczestniczkami rozmowy będą prof. dr hab. Bożena Czerny z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, dr hab. Agnieszka Słowikowska, prof. UMK reprezentująca Joint Institute for VLBI ERIC, dr Joanna Drążkowska z Max Planck Institute for Solar System Research w Getyndze oraz mgr Weronika Puchalska z Instytutu Astronomii UMK.

Podczas konferencji będzie można zapoznać się z wystawą "Wilhelmina Iwanowska (1905-1999): pierwsza dama polskiej astronomii" przygotowaną przez Archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Książnicą Kopernikańską w Toruniu.

udostępnij na facebook udostępnij na twitterze udostępnij na linkedin wyślij mailem wydrukuj
wszystkie wydarzenia
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.