Wykłady Czwartkowe na WNH

Wydział Nauk Historycznych zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Wykładów Czwartkowych. 24 czerwca o godz. 17:00 wykład pt. "Izrael na krawędzi katastrofy. Wojna Jom Kipur w 1973 r." poprowadzi dr hab. Jarosław Centek, prof. UMK.

Po Wojnie Sześciodniowej Izrael oparł swoją doktrynę bezpieczeństwa na założeniu, że służby specjalne dostarczą z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o mającej nastąpić agresji. Jednak wskutek błędów popełnionych przez analityków wywiadu wojskowego (Aman) wybuch Wojny Jom Kipur był dla Żydów sporym zaskoczeniem.

Na wzgórzach Golan Syryjczycy mieli około 1200 czołgów przeciwko 177 izraelskim, które zajmowały jednak dużo korzystniejsze pozycje. Uderzenie arabskie rozbiło odpowiedzialną za południowy odcinek frontu 188 BPanc, której dowódca poległ. W nocy z 6 na 7 października 1973 r. wytworzyła się tam krytyczna sytuacja. Nie mniej jednak kryzys zażegnało przybycie jednostek rezerwowych, a na północy 7 BPanc utrzymała swoje pozycje. Wkrótce rozpoczął się izraelski kontratak.

Na froncie synajskim Egipcjanie bez problemu sforsowali Kanał Sueski i opanowali schrony Linii Bar-Lewa, z których ostał się tylko jeden. Izraelski kontratak załamał się w ogniu broni przeciwpancernej. Przełom na froncie przyniósł dopiero nieudany atak wojsk arabskich na przełęcze w dniu 14 października. Żydzi znaleźli lukę pomiędzy siłami egipskimi i w wyniku krwawej bitwy o „Chińską Farmę” sforsowali Kanał Sueski. Następnie skręcili na południe i otoczyli nieprzyjacielską 3 Armię. Arabowie musieli prosić o zawieszenie broni.

Wydarzenie na Facebooku

wszystkie wydarzenia