Wystawa obrazów Tytusa Brzozowskiego w Toruniu

Instytut Polonika oraz Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy "Tytus Brzozowski. 12 miast". Wydarzenie odbędzie się 22 lutego o godz. 13:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13). Wstęp wolny.

Pałac Kinskich w Wiedniu, rzeźba „Centurione I” Igora Mitoraja w Londynie, Kolumna Barska w Rapperswillu, świątynie Wilna i Lwowa czy Teatr Dramatyczny Kote Mardżaniszwili w Tbilisi - te i wiele innych ważnych obiektów można zobaczyć na wystawie obrazów Tytusa Brzozowskiego.

Cykl malarski prezentuje 12 miast z różnych części świata, w których odnaleźć można materialne ślady obecności Polaków. Prezentowana wystawa akwareli to efekt współpracy Tytusa Brzozowskiego, architekta i akwarelisty, z Instytutem Polonika. Cykl akwarel wieńczy trzynasty obraz będący kolażem elementów zaczerpniętych z pozostałych 12 prac. Podczas wernisażu zostanie zaprezentowany krótki film ukazujący kulisy pracy artysty nad akwarelami.

Wystawa podróżuje po Polsce i po świecie. Do tej pory prezentowana była m.in. w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie, w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, w Muzeum Historycznym Skierniewic, w Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, a dzięki dofinansowaniu z Programu MKiDN „Kultura inspirująca” również w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago, w Muzeum Polskim w Raperswilu, w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie czy w Ratuszu w Wilnie.

Wystawa "Tytus Brzozowski. 12 miast" będzie prezentowana w Bibliotece Uniwersyteckiej do 25 marca 2024 r.

Plakat wydarzenia

wszystkie wydarzenia