X Toruński Kiermasz Książki Regionalnej

Biblioteka Uniwersytecka UMK i Toruński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają na X Toruński Kiermasz Książki Regionalnej. Wydarzenie odbędzie się 8 października 2024 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu (ul. Gagarina 13). W programie wydarzenia znajdą się targi wydawnicze i spotkania z autorami książek poświęconych regionom północnej Polski.

Kiermasz jest okazją, aby zaopatrzyć się w wartościowe książki, które nierzadko trudno już znaleźć w księgarniach. Będą to tytuły poświęcone "małym ojczyznom": Pomorzu Zachodniemu i Wschodniemu, Warmii i Mazurom, Powiślu oraz województwu kujawsko-pomorskiemu.

Uczestnicy spotkania przez cały dzień (od godz. 10:00 do 18:00) będą mieli możliwość zakupu książek na stoiskach wydawniczych w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej.

W ramach Kiermaszu odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących:

• 11:00 uroczysta inauguracja kiermaszu;
  • 11:30 "Torunianin z pomnika. Lech Bądkowski – pisarz, żołnierz, obywatel" – rozmowa ze Sławiną Kosmulską i Janem Wyrowińskim przy książce "Myśl polityczna Lecha Bądkowskiego". Prowadzenie: dr Michał Targowski;
  • 13:00 "Niemcy o Mazurach w XIX wieku. O Mazurach Alberta Zwecka" – rozmowa z udziałem dr Liliany Lewandowskiej i prof. Janusza Małłka. Prowadzenie: red. Waldemar Mierzwa (spotkanie z cyklu "Mazury w Toruniu");
  • 14:30 – "Wspólnoty pracy i wiary. Sztuka cechów Prus Królewskich" – spotkanie z dr. Franciszkiem Skibińskim i prof. Jackiem Tylickim promujące najnowszą publikację Muzeum Narodowego w Gdańsku. Prowadzenie: dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK;
  • 16:00 – "Wokół borowiackich tradycji" - spotkanie z Marią Ollick, autorką książki "Od adwentu do adwentu. Doroczne obrzędy i zwyczaje w Borach". Prowadzenie: dr Jarosław Ellwart;
  • 17:00 – "Ars illuminandi. Promocja publikacji Średniowieczne rękopisy iluminowane z cysterskiego skryptorium w Pelplinie" – spotkanie z autorem, Mateuszem F. Marszałkowskim. Prowadzenie: Weronika Brączkowska;
  • 18:00 – "Z kamerą w międzywojennym Toruniu" - pokaz archiwalnych filmów z prywatnych i publicznych kolekcji. Prowadzenie: red. Szymon Spandowski

Wszystkie wydarzenia odbywają się w sali audytoryjnej Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu (parter). Wstęp na kiermasz i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Wśród wystawców zaprezentują się: Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej. Archiwum i Muzeum Pomorskie AK oraz Wojskowej Służby Polek, Hanna Pawłowska, Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Oficyna Wydawnicza RETMAN, Toruński Antykwariat Księgarski, Towarzystwo Miłośników Torunia, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wydawnictwo Region, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

wszystkie wydarzenia