Campus life

Biblioteka przyszłości

— Redakcja
share on twitter share on facebook udostępnij na linkedin send by email print
fot. Andrzej Romański

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu podpisał umowę z Ex Libris Deutschland na dostawę systemu bibliotecznego Alma wraz z multiwyszukiwarką zasobów tradycyjnych i elektronicznych Primo VE. Rozwiązanie zwiększy dostępność zasobów Biblioteki Uniwersyteckiej, poprawi również widoczność jej zbiorów w Polsce i na świecie.

Alma to nowoczesny system zarządzania biblioteką wpisujący się w rozwiązania klasy Library Services Platform. System został wdrożony już w ponad 1800 instytucjach, 50 konsorcjach i 30 państwach. Wśród podmiotów zagranicznych, które przyjęły Alma, wymienić można m.in. University of Cambridge oraz Harvard University, a w Polsce - Bibliotekę Narodową i Bibliotekę Jagiellońską.

Obecnie Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu rozpoczęła proces wdrażania Alma i Primo VE. Implementacja nowego systemu bibliotecznego zapewni realizację misji Biblioteki na najwyższym światowym poziomie. Wdrażane rozwiązania usprawnią procesy biblioteczne i pracy, umożliwią zintegrowane zarządzanie zasobami cyfrowymi i tradycyjnymi, a także dadzą użytkownikom efektywny dostęp do treści. Ponadto, dzięki współkatalogowaniu z Biblioteką Narodową, dane bibliograficzne Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu będą lepiej widoczne z poziomu wspólnego katalogu Biblioteki Narodowej, Biblioteki Jagiellońskiej oraz innych instytucji, które w przyszłości dołączą do ogólnopolskiej sieci bibliotek i przystąpią do współtworzenia, za narodową książnicą, wspólnego środowiska katalogowego.

Praca w nowym systemie zapewni poprawę dostępności zasobów naukowych dla kadry naukowej oraz studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a także lepszą widoczność zbiorów toruńskiej książnicy uniwersyteckiej w Polsce i na świecie. Zakończenie procesu wdrażania nowego systemu bibliotecznego zaplanowane jest na czerwiec przyszłego roku.

Prace realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014–2020 Universitas Copernicana Thoruniensis In Futuro II - modernizacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach Zintegrowanego Programu Uczelni / Zadanie nr 11: Biblioteka Uniwersytecka Nowej Generacji. 

share on twitter share on facebook udostępnij na linkedin send by email print

Related articles

Naukowcy z UMK wśród najlepszych na świecie

Kolejne stypendia za publikacje


Prestiżowa nagroda dla Wydawnictwa Naukowego UMK

On Nicolaus Copernicus University web pages „cookies” are used. On use of cookies read in Privacy.