Festiwal Nauki i Sztuki. 20 lat doświadczeń
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki powraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Jubileuszowa 20. edycja wydarzenia potrwa od 22 do 24 kwietnia.
W programie tegorocznej edycji Festiwalu znalazły się m.in. warsztaty, pikniki, pokazy, spacery, rajd rowerowy, wykłady, dyskusje, spotkania, koncerty oraz jubileuszowa wystawa plenerowa - łącznie ponad 80 imprez podzielonych na czternaście bloków tematycznych:
- Piknik astronomiczny – inauguracja Festiwalu
- Piknik naukowy
- Akcja-edukacja
- Blok artystyczno-kulturalny dla rodzin
- Blok artystyczny
- Blok biomedyczny
- Blok ekologiczny
- Blok historyczny
- Blok podróżniczy
- Jaskinia mądrości
- Jedwabny szlak
- Kulturalna interakcja
- Muzealne tajemnice
- Piknik Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy"
Wydarzenia odbywać się będą w pięciu strefach: na toruńskiej Starówce, na terenie kampusu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydziale Sztuk Pięknych UMK, Podgórzu i w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy".
W trakcie festiwalowych imprez prezentowane będą osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki i sztuki, a ich uczestnicy będą mieli okazję nie tylko stanąć z nimi oko w oko, ale też odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria oraz warsztaty pracy uczonych i artystów.
Z okazji 20-lecia Festiwalu przygotowana została wystawa fotograficzna "20 lat minęło", która od 22 do 29 kwietnia prezentowana będzie w przestrzeni kampusu UMK na Bielanach. Będzie można dzięki niej nie tylko powspominać minione edycje i wrócić do najważniejszych wydarzeń w historii imprezy, ale także przyjrzeć się niezwykłej wszechstronności i popularności TFNiS na przestrzeni lat.
Program Festiwalu tradycyjnie uzupełnią imprezy towarzyszące. W toruńskim Planetarium odbędzie się premiera seansu obrazów i dźwięków pt. "Światła północy". Po raz kolejny odbędą się warsztaty "Pomiary batymetryczne Wisły w Toruniu – podróż na dno rzeki". Dodatkową atrakcją będzie rejs po Wiśle oraz zwiedzanie jednostek pływających - barek, holowników, należących do RZGW w Gdańsku (Zarząd Zlewni w Toruniu), zacumowanych przy bulwarach.
Festiwal zakończy się koncertem "20 piosenek na 20-lecie festiwalu". 24 kwietnia w Sali Wielkiej Dworu Artusa usłyszymy największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej w wykonaniu Joanny Czajkowskiej i Kacpra Andrzejewskiego.
Organizatorzy Festiwalu:
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Urząd Miasta Torunia
- Towarzystwo Naukowe w Toruniu
Sponsor Festiwalu:
- Ministerstwo Edukacji i Nauki
Partnerzy Festiwalu:
- Centrum Kultury "Dwór Artusa"
- Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy"
- Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu"
- Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium - Toruń"
- Muzeum Okręgowe w Toruniu
Patroni medialni:
- PAP Nauka w Polsce
- Gazeta Wyborcza Toruń
- TVP 3 Bydgoszcz
- Polskie Radio PiK
- UMK TV