Humanities and arts

Kolejne tajemnice Biskupina wypływają na powierzchnię

— Marcin Behrendt
share on twitter share on facebook udostępnij na linkedin send by email print
Badania archeologiczne w Jeziorze Biskupińskim
fot. Nadesłane

Dużą ilość ceramiki pradziejowej i wczesnośredniowiecznej, podwodne konstrukcje, grot włóczni z epoki brązu i nagolennik odkryli badacze z Centrum Archeologii Podwodnej UMK w Jeziorze Biskupińskim i na bliźniaczych stanowiskach na Pałukach.

Stanowisko archeologiczne w Biskupinie jest prawdopodobnie najbardziej znanym obiektem pradziejowym w Polsce. Prowadzone od dziesiątek lat badania powinny wykluczyć kolejne odkrycia na tym terenie. Jednak dzięki archeologom z Centrum Archeologii Podwodnej UMK w Toruniu, współpracującym z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, udało się odnaleźć ciekawe relikty nie tylko w Jeziorze Biskupińskim, ale i na bliźniaczych stanowiskach na Pałukach.

Badania prowadzono w jeziorach oraz w strefie brzegowej. Naukowcy rozpoczęli je od zdjęć lotniczych, które umożliwiły stworzenie dokładnych modeli terenu, natomiast badania hydroakustyczne pozwoliły na odwzorowanie dna jezior. Cennym uzupełnieniem były badania geofizyczne, które w sposób nieinwazyjny pozwoliły archeologom "zajrzeć" pod powierzchnię gruntu. Prace zwieńczyły prospekcje podwodne, prowadzone w ostatnich tygodniach.

Pod wodą i w strefie brzegowej pięciu badanych stanowiskach archeologicznych znaleziono dużą ilość ceramiki pradziejowej i wczesnośredniowiecznej. W dwóch przypadkach udało się badaczom namierzyć znajdujące się w wodzie konstrukcje. Nie obyło się też bez odkryć spektakularnych zabytków. W Biskupinie znaleziono grot włóczni z epoki brązu, a na innym stanowisku unikatową brązową ozdobę obręczową, określaną przez archeologów "nagolennikiem". Obecnie trwa analiza danych i przygotowywanie się do kolejnej ekspedycji, która ma przynieść więcej niezwykłych odkryć.

Projekt "Określenie zasięgu i inwentaryzacja nierozpoznanych części osad obronnych łużyckich pól popielnicowych na terenie Pałuk" jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Naukowcy chcą sprawdzić zasięg osady ludności kultury łużyckich pól popielnicowych w Biskupinie oraz czterech innych podobnych osiedli na Pałukach. Projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku.

Gallery

share on twitter share on facebook udostępnij na linkedin send by email print

Related articles

Początki państwa polskiego zapisane w drewnie

Pod wodami Lednicy

Article contains photo gallery

Archeologiczne rekonstrukcje w Zatoce Puckiej

Article contains photo gallery Article contains a clip

Historia Mustangu Górnego zapisana w drewnie


On Nicolaus Copernicus University web pages „cookies” are used. On use of cookies read in Privacy.