Literacka podróż po Norwegii
Gościem honorowym tegorocznych Targów Książki w Warszawie była Norwegia. Swój udział w wydarzeniu miały ośrodki akademickie, które oferują naukę języka norweskiego. Nie zabrakło wśród nich Katedry Historii Skandynawii i Europy Środkowo-Wschodniej UMK.
Tegoroczne Targi Książki były okazją do zaprezentowania szerokiej gamy współczesnej literatury norweskiej polskim czytelnikom. Osoby związane z nauczaniem języka i kultury norweskiej miały możliwość prezentacji swoich translatorskich, edytorskich i wydawniczych projektów.
Mgr Paweł Kaźmierczak i dr hab. Radosław Biskup, prof. UMK z Wydziału Nauk Historycznych przedstawili założenia projektu translatorskiego, którego celem jest wydanie zapisków więziennych Pettera Moena z 1944 r. To wyjątkowy ego-dokument autora mało znanego nie tylko w Polsce, ale ‒ jak się okazuje ‒ również w samej Norwegii. Publiczność dowiedziała się, że autorami przekładu są seminarzyści prof. Biskupa: Izyda Zańko, Magdalena Mikulska, Dawid Gutkowski, Franciszek Rosiewicz i Krystian Rybicki, a maszynopis powstaje pod czujnym okiem pracowników Katedry Historii Skandynawii i Europy Środkowo-Wschodniej.
Wystąpienie było również świetną okazją do zareklamowania międzynarodowej publiczności studiów skandynawsko-bałtyckich, które pozwalają zdobywać nowe kompetencje, pogłębiać zainteresowania i szlifować znajomość języka norweskiego.
Podczas Targów Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu reprezentowany był również przez Wydawnictwo Naukowe.