Międzynarodowe i intensywne. Nowe kursy na UMK
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał ponad 725 tys. zł dofinansowania z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na realizację projektu intensywnych międzynarodowych programów kształcenia (IMPK) dla 120 studentów i 30 doktorantów z zagranicy.
Projekt pt. "Spotkajmy się na UMK! – Międzynarodowe letnie i zimowe intensywne spotkania edukacyjne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu" zostanie zrealizowany w latach 2021-2023 w ramach jednego z Programów NAWA – SPINAKER.
Inicjatywa jest odpowiedzią na duże zainteresowanie szkołami międzynarodowymi – letnimi i zimowymi - organizowanymi przez UMK. Również konsultacje kadry naukowej Uczelni z partnerami zagranicznymi potwierdzają potrzebę realizacji programów specjalistycznych, poszerzających zainteresowania naukowe studentów i doktorantów oraz zwiększających interdyscyplinarność i umiędzynarodowienie badań.
W ramach projektu zaplanowano trzy intensywne międzynarodowe programy kształcenia w języku angielskim w formule częściowo lub w pełni zdalnej:
- 3-tygodniowy dla 60 studentów zagranicznych (20 ECTS) – lipiec 2022;
- 3-tygodniowy dla 60 studentów zagranicznych (20 ECTS) – lipiec 2023;
- tygodniowy dla 30 doktorantów zagranicznych (10 ECTS) – luty 2023.
Z propozycji będą mogli skorzystać studenci i doktoranci z zagranicznych jednostek akademickich, z którymi UMK współpracuje pod względem dydaktycznym, naukowym i badawczym, w szczególności z uczelni zrzeszonych w Young Universities for the Future of Europe – YUFE.
Programy podzielone będą na trzy moduły specjalistyczne realizowane przez wszystkie wydziały toruńskiej części Uniwersytetu:
- humanistyczny: Wydział Sztuk Pięknych, Wydział Teologiczny, Wydział Nauk Historycznych, Wydział Humanistyczny;
- społeczny: Wydział Prawa i Administracji, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (część społeczno-ekonomiczna), Wydział Filozofii i Nauk Społecznych, Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie;
- ścisły: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Chemii, Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (część przyrodnicza).
Każdy uczestnik letniego IMPK skorzysta z 60 godzin zajęć dydaktycznych specjalistycznych i kulturalnych oraz ok. 18 godzin specjalistycznych atrakcji modułowych i 50 godzin programu kulturalnego.
Program zimowego IMPK obejmie 30 godzin zajęć dydaktycznych specjalistycznych i kulturalnych oraz ok. 6 godzin prezentujących Polskę jako kraj atrakcyjnych możliwości edukacyjnych.
Projekt wpisuje się w działania UMK w Toruniu ujęte w Strategii Rozwoju UMK, które mają na celu wzrost umiędzynarodowienia uczelni poprzez m. in. podniesienie międzynarodowej rozpoznawalności, przyciągnięcie studentów i doktorantów z zagranicy, podniesienie jakości kształcenia i wzrost zainteresowania ofertą, w tym programami w języku angielskim.