Młody konstruktor z palmą pierwszeństwa
Krzysztof Lingo, student Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, otrzymał dwie nagrody w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS. Jury doceniło go w kategorii Railway oraz w kategorii specjalnej "Heros Konstrukcji".
KOKOS, czyli Konkurs Konstrukcji Studenckich, to ogólnopolski projekt realizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej utalentowanych młodych konstruktorów, skonfrontowanie ich prac ze światem biznesu oraz pomoc w komercjalizacji projektów oraz pozyskaniu inwestorów.
Tegoroczna edycja konkursu podzielona była na sześć kategorii zwykłych oraz trzy kategorie specjalne. Student UMK Krzysztof Lingo zdobył pierwsze miejsce w kategorii Railway za nowoczesny wózek wagonu towarowego. Projekt, stanowiący zamiennik dla wózka Y25, został doceniony za szereg innowacji.
Ponadto Krzysztof Lingo odebrał statuetkę w kategorii specjalnej "Heros Konstrukcji" dla najlepszego konstruktora indywidualnego. Odbierając nagrodę, student podkreślił, że projekty, które złożyły się na jej otrzymanie, to efekt współpracy z Wojciechem Sójką, inżynierem elektronikiem i programistą, absolwentem Politechniki Gdańskiej. Duet konstruktorów przedstawił w konkursie dwa wspólnie wypracowane wynalazki:
- Pojazd dla osób z niepełnosprawnościami, który wykorzystuje system kontroli wzrokowej. Jest to nowoczesne rozwiązanie dla osób o krytycznym stopniu niepełnosprawności, które pozwala na samodzielny ruch elektrycznym wózkiem inwalidzkim dzięki kontroli wzrokiem. Projekt ma charakter interdycyplinarny, wykorzystuje osiągnięcia inżynierii, w szczególności elektroniki, mechaniki i informatyki, a także matematyki, statystyki i uczenia maszynowego.
- ParaPontonV2 – poprawiona wersja pierwszego wynalazku konstruktorów Paraponton, unikatowego rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami (i nie tylko), pozwalająca na rekreację w wodzie oraz skuteczną i przyjemną integrację osób z niepełnosprawnościami ze społeczeństwem.
Krzysztof Lingo - student studiów magisterskich na kierunku analiza danych (UMK), absolwent studiów inżynierskich z zakresu mechaniki i budowy maszyn na Politechnice Poznańskiej. Od początku studiów aktywnie działa jako członek różnych kół naukowych. Przez rok pełnił rolę lidera zespołu PUTrain (zajmującego się budową lokomotywy w skali 1 do 5,5), opracowana przez ten czas konstrukcja pozwoliła mu zdobyć szereg nagród w międzynarodowym konkursie Railway Challenge. Ma na koncie również liczne osiągnięcia w konkursach krajowych:
- w 2020 r. zdobył wyróżnienie w konkursie Centralnego Portu Komunikacyjnego w kategorii Innowacje Społeczne,
- w 2021 r. wraz z Wojciechem Sójką zajął drugie miejsce w kategorii LifeScience w konkursie KOKOS,
- w 2022 r. zajął pierwsze miejsce w kategorii Railway oraz tytuł Herosa Konstrukcji w konkursie KOKOS.
Na co dzień razem z Wojciechem Sójką tworzy innowacyjne rozwiązana techniczne przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.