Razem z miastem dla rozwoju YUFE
Wspólne działania na rzecz integracji, otwartości oraz promocja i ochrona różnorodności kulturowej i językowej – to część założeń porozumienia o współpracy przy realizacji projektu YUFE, które podpisali 27 maja rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala i prezydent Torunia Michał Zaleski.
YUFE, czyli Młode Uniwersytety dla Przyszłości Europy (Young Universities for the Future of Europe) to jedno z 41 konsorcjów wybranych przez Komisję Europejską do budowy i testowania modelu Uniwersytetu Europejskiego – otwartego, nieelitarnego i integrującego różne środowiska, a także promującego innowacyjność, interdyscyplinarność oraz najwyższą jakość w badaniach i edukacji.
W ramach współpracy z naszymi partnerami tworzymy i testujemy rozmaite rozwiązania, które w niedługim czasie doprowadzą do powstania uniwersytetów europejskich, co w sposób radykalny zmieni europejską przestrzeń edukacyjną
YUFE tworzy dziesięć dynamicznych, młodych, skoncentrowanych na studentach uniwersytetów badawczych (łącznie ponad 190 tys. studentów i ponad 32 tys. pracowników), w tym Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz czterech partnerów nieakademickich zajmujących się edukacją wyższą, rynkiem pracy i przedsiębiorczością.
Współpraca w ramach YUFE opiera się na wzajemnej promocji programów edukacyjnych, opracowywaniu mechanizmów ułatwiających mobilność studentów i pracowników oraz tworzeniu modelu szkolnictwa wyższego bez granic, a jednocześnie dobrze osadzonego w lokalnym kontekście.
– To projekt niezwykle ważny nie tylko dla Uniwersytetu, ale też dla miasta – zauważa prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK. – W ramach współpracy z naszymi partnerami tworzymy i testujemy rozmaite rozwiązania, które w niedługim czasie doprowadzą do powstania uniwersytetów europejskich, co w sposób radykalny zmieni europejską przestrzeń edukacyjną. Mają być one bardziej inkluzywne, bardziej różnorodne, mają promować najważniejsze idee europejskie oraz pomóc w budowaniu lokalnej tożsamości. Jestem pewien, że dzięki porozumieniu, zarówno miasto, jak i Uniwersytet odniosą wiele korzyści.
Dokument porozumienia zobowiązuje uczelnię do podejmowanie działań mających na celu umocnienie wizerunku Torunia jako prężnego ośrodka akademickiego, otwartego, gościnnego i sprzyjającego innowacyjności. Miasto zadeklarowało natomiast chęć aktywnego angażowania się w działania związane z realizacją idei "YUFE w Mieście" oraz promocję takich inicjatyw jak m.in. YUFE Academy, YUFE Talk Shows, YUFE Challenge Teams, YUFE Help Desk, Citizens' Portal czy Community Volunteering Programme. W ramach ostatniego z wymienionych przedsięwzięć samorząd Torunia zobowiązał się zapewnić anglojęzycznym studentom YUFE przebywającym na UMK możliwości odbycia wolontariatu w instytucjach miejskich.
- Dla mnie to oczywiste, że jesteśmy jako miasto zobowiązani wesprzeć UMK w tych działaniach – powiedział prezydent Michał Zaleski. – Powinnością miasta wobec mieszkańców jest być w ciągłej symbiozie z uniwersytetem, który niesie za sobą wartości ożywcze, twórcze. Dzięki inicjatywom UMK, takim jak partycypacja w YUFE, Toruń może tylko zyskać.
Na szczególne wsparcie lokalnego samorządu UMK liczy w kwestii promocji Sieci Poradni Studenckich – YUFE Help Desks, w ramach których studenci pod opieką naukowców służą swoją wiedzą i doświadczeniem mieszkańcom miasta oraz regionu. Obecnie ze względu na pandemię działalność poradni ma charakter wirtualny. Dokładny zakres tematyczny i tryb pracy, a także zasady korzystania z oferty znajdują się na stronie: http://www.poradnie.umk.pl.