Sportowy jubileusz: AZS kończy 75 lat!
Mija 75 lat od początków sportowego ruchu studenckiego w naszej uczelni - 75 lat tradycji wypełnionej historiami tysięcy studentów, pracowników, przyjaciół UMK, którzy związani byli z toruńskim Akademickim Związkiem Sportowym. Z okazji jubileuszu Henryk Boś, prezes AZS odebrał list gratulacyjny z rąk prorektor prof. dr hab. Beaty Przyborowskiej.
Okolicznościowe spotkanie, w którym uczestniczyli prof. dr hab. Beata Przyborowska, prorektor UMK ds. studenckich, prof. dr hab. Piotr Błajet, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Sportowego i Henryk Boś, wieloletni prezes toruńskiego AZS, odbyło się 18 stycznia - niemal równo w 75. rocznicę powstania Związku. Decyzję o jego powołaniu ówczesny rektor UMK prof. Ludwik Kolanowski podjął 15 stycznia 1946 r., przychylając się do prośby grupy studentów o zgodę na funkcjonowanie przy Uniwersytecie Akademickiego Związku Sportowego.
Inicjatywa toruńskich akademików opierała się na doświadczeniu działaczy przedwojennego wileńskiego AZS, którzy chętnie włączyli się w organizację życia sportowego na UMK.
W pierwszym roku działalności związku do życia powołano 12 sekcji: narciarską, gier sportowych, tenisa stołowego, szachową, lekkiej atletyki, pływania, tenisa, turystyczno-krajoznawczą, motorową, szybowcową, łyżwiarską i hokeja na lodzie. Nie wszystkie z nich rozpoczęły swoją działalność, wiele pozostawało w fazie organizacji. Pierwsze sukcesy toruńskich AZS-aków przyszły już w lutym 1946 roku w Karpaczu podczas rozgrywanej Silesiady, gdzie akademicy wywalczyli trzecie miejsce w konkurencji zjazdowej pań oraz 11. i 27. w biegu panów na dystansie 16 km. Prężnie swoją działalność rozpoczęła sekcja gier zespołowych - koszykówki i siatkówki, która zaczęła trenować w hali sportowej Oficerskiej Szkoły Artylerii i rozegrała szereg meczów. W fazie organizacji była wówczas dzisiejsza wizytówka klubu uczelnianego – sekcja wioślarska. Zarząd AZS prowadził wówczas pertraktacje z prezesem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich dotyczące pozyskanie tabor wioślarskiego niezbędnego do uruchomienia sekcji, a w preliminarzu rozchodowym na 1947 rok założono remont wioślarskiej przystani przy ul. Przybyszewskiego.
AZS UMK Toruń pisze od 75 lat historię akademickiego, polskiego i światowego sportu. O znaczeniu i formacie toruńskiego klubu świadczą sukcesy zawodniczek i zawodników na arenie międzynarodowej. Już po 11 latach istnienia klub zaznaczył swoją obecność podczas akademickich mistrzostw świata w 1957 roku. W składzie zespołu AZS na te mistrzostwa znalazł się Ryszard Olszewski jeden z najsłynniejszych "Twardych Pierników". Torunianin czterokrotnie reprezentował Polskę podczas mistrzostw Europy. W 1960 roku wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie, podczas których Polacy zajęli 7. miejsce.
W 1970 roku przyszły pierwsze międzynarodowe sukcesy wioślarskie. Na kartach historii tej dyscypliny zapisała się Krystyna Jeziorska. Zawodniczka AZS jako pierwsza polska skiffistka wywalczyła miejsce w finale mistrzostw Europy, które wówczas były najważniejszą imprezą w kobiecym wioślarstwie. Torunianka zajęła wysokie 5. miejsce za reprezentantkami Niemiec, Holandii, Rosji i Austrii.
Od 1992 roku zawodniczki i zawodnicy sekcji wioślarskiej AZS UMK Toruń reprezentują Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich. W Barcelonie (1992 rok) i w Atlancie (1996 rok) startował Piotr Bujanarowski – absolwent prawa naszego Uniwersytetu. W 2000 roku w Sydney na 8. miejscu w finale zameldował się Sławomir Kruszkowski. Cztery lata później w Atlancie Polskę reprezentowało aż trzech wioślarzy AZS-u: Sławomir Kruszkowski, Michał Stawowski i Daniel Trojanowski. Taka sama liczba zawodników wystąpiła w 2008 roku w Pekinie. Obok Sławomira Kruszkowskiego i Michała Stawowskiego wystartował Łukasz Pawłowski – zdobywca olimpijskiego srebra. W kolejnych latach do historii polskiego olimpizmu wpisali się studenci Uniwersytetu.
Absolwent administracji Michał Słoma – Londyn (2012 rok), zaś w Rio de Janerio (2016 rok) startowali studenci Mirosław Ziętarski i Robert Fuchs. Kwalifikację na najbliższe Igrzyska Olimpijskie w Tokio wywalczyli studentka socjologii Katarzyna Zillmann oraz student bezpieczeństwa narodowego Mirosław Ziętarski.