Świętujemy historyczny sukces
- Takiego sukcesu w dziejach naszej uczelni jeszcze nie było. Musimy go odnotować i świętować ten dzień – mówił licznie zgromadzonym dziennikarzom i publiczności prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK podczas konferencji prasowej zorganizowanej w związku z przyznaniem grantów ERC naszym naukowcom.
We wtorek 22 listopada w południe w atrium na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zgromadzili się licznie przybyli dziennikarze i fotoreporterzy lokalnych i krajowych redakcji, przedstawiciele władz rektorskich i wydziałowych – prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK, prof. dr hab. Winicjusz Drozdowski, dziekan WFAiIS oraz prof. dr hab. Ireneusz Grabowski, dyrektor Instytutu Fizyki. Nie zabrakło również publiczności złożonej z pracowników uniwersytetu.
Czas i miejsce nie były przypadkowe. Dokładnie w południe Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) ogłaszała laureatów Starting Grant, jednego z najbardziej prestiżowych na świecie programów dofinansowujących projekty o charakterze poznawczym, pionierskim i przekraczającym obecne granice wiedzy.
Do rozstrzygniętej właśnie edycji wpłynęło prawie trzy tysiące wniosków. Największa konkurencja była w obszarze nauk fizycznych i inżynieryjnych – o dofinansowanie starało się aż 1224 badaczy. W sumie, w całym konkursie, ERC rozdysponowała 636 mln euro pomiędzy 408 autorów projektów. Granty będą realizowane przez pięć lat w 26 europejskich krajach przez naukowców 46 narodowości. Dzięki tegorocznemu rozdaniu zostanie utworzonych blisko dwa tysiące miejsc pracy, m.in. dla młodych doktorów, doktorantów i inżynierów.
Wśród nagrodzonych znalazło się zaledwie czworo Polaków, w tym aż dwoje z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - dokładnie z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.
Z ogromną satysfakcją i dumą ogłaszam, że laureatami jednego z najbardziej prestiżowych konkursów naukowych na świecie zostali dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK i dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK. Najserdeczniej Państwu gratuluję tego spektakularnego sukcesu - mówił prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK. - Sukces naszych naukowców to nie tylko możliwość prowadzenia badań na najwyższym poziomie, dzięki bardzo wysokiemu finansowaniu. To rozpoznawalny globalnie znak poziomu uczonego, a także ogromny, międzynarodowy prestiż dla naszego uniwersytetu.
Prof. Katharinie Boguslawski przyznano 1 mln 218 tys. 088 euro na realizację projektu Devising Reliable Electronic Structure Schemes through Eclectic Design ("Opracowanie niezawodnych schematów metod badania struktury elektronowej poprzez eklektyczny design"). Prof. Piotr Wcisło otrzymał 1 mln 923 tys. 239 euro na realizację projektu New experimental methods for trapping cold molecular hydrogen ("Nowe eksperymentalne metody pułapkowania molekularnego wodoru"). To jedna z najwyższych kwot przyznanych w tej edycji grantów ERC.
Oboje laureaci opowiedzieli o ważkości zadania i naukowych wyzwań, które stoją przed nimi w ciągu najbliższych pięciu lat. Podkreślili również, że Instytut Fizyki jest miejscem, w którym z pewnością uda się im podołać.
Na UMK przyszedłem z zewnątrz, to nie jest moja Alma Mater. Już będąc zatrudniony na UMK jeździłem i pracowałem w najlepszych laboratoriach na świecie. Z tej perspektywy mogę wyraźnie podkreślić – Instytut Fizyki to jest absolutnie unikalne miejsce w Polsce, w którym można robić naukę na najwyższym światowym poziomie. Mówię to z pełnym przekonaniem – tłumaczył prof. Piotr Wcisło. - To w naszym Instytucie zlokalizowane jest Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej oraz Centrum Optyki Kwantowej – to są miejsca, w których dysponujemy ultranowoczesną, unikatową nie tylko w skali polskiej, ale i międzynarodowej, aparaturą badawczą. Z tego musiał urodzić się sukces. Jestem pewny, że w najbliższym czasie czekają nas kolejne - UMK dołączy do europejskiej, nie tylko polskiej, ligi uczelni badawczych.
Wyróżnieni naukowcy z funduszy ERC będą mogli pokryć wszelkie niezbędne koszty, m.in. wynagrodzeń członków zespołu, badań, aparatury, odczynników, podróży, publikacji, opłat konferencyjnych oraz zleceń zewnętrznych.