Szybkie randki z nauką
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu po raz drugi był gospodarzem "naukowych szybkich randek" w ramach projektu Rzecznicy Nauki. Spotkanie naukowców z dziennikarzami odbyło się 23 lutego w Collegium Maximum UMK.
Projekt Rzecznicy Nauki służy inicjowaniu i wzmacnianiu współpracy pomiędzy naukowcami i dziennikarzami, a jego kluczowy moment - spotkania przedstawicieli obu środowisk w niezobowiązującej formule "szybkich randek", niesie wiele korzyści dla obu stron. Dziennikarze uzyskują bezpośredni dostęp do sprawnych w przekazywaniu wiedzy naukowców – potencjalnych nowych ekspertów dla mediów – co ułatwia budowanie bazy sprawdzonych kontaktów, może również stanowić inspirację do kolejnych publikacji. Dzięki jednoczesnemu spotkaniu z kilkunastoma naukowcami, reprezentantami różnych dziedzin nauki, przedstawiciele redakcji w krótkim czasie (1,5-2 godziny) otrzymają dużą dawkę wiedzy i porcję tematów do późniejszej realizacji. Dla badaczy "szybkie randki" z dziennikarzami stanowią doskonałą okazję, by zainteresować media – w tym redakcje mediów uniwersyteckich - przedmiotem swoich badań, dają też szansę przećwiczenia własnych umiejętności prezentowania wiedzy.
W "szybkich randkach" wzięło udział 10 naukowców i taka sama liczba dziennikarzy. Formuła zakłada 7-10-minutowe rozmowy każdego naukowca z każdym dziennikarzem w systemie rotacyjnym - po jednej rundzie następuje sygnał dźwiękowy i wymiana uczestników.
Uniwersytet reprezentowali:
- Dr hab. Anna Bajek, prof. UMK, Wydział Lekarski Collegium Medicum
- Mgr Barbara Gmińska-Nowak, Wydział Sztuk Pięknych
- Dr Małgorzata Gut, Wydział Filozofii i Nauk Społecznych
- Dr Piotr Kolenderski, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
- Dr Aleksandra Pospieszyńska, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej
- Dr Joanna Skopińska-Wiśniewska, Wydział Chemii
- Dr hab. Mirosław Supruniuk, Muzeum Uniwersyteckie
- Dr hab. Damian Walczak, prof. UMK, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania
- Dr hab. Agnieszka Zienkiewicz, prof. UMK, Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii
- Dr hab. Piotr Żuchowski, prof. UMK, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
Poza spotkaniem "randkowym" naukowców czekało darmowe 4-godzinne szkolenia z zakresu umiejętności miękkich w komunikacji naukowej.
Koordynatorem wydarzenia z ramienia UMK był Dział Promocji i Informacji.
Projekt został zainicjowany w 2014 roku przez Centrum Nauki Kopernik, 3 lata z rzędu spotkania odbywały się w Warszawie, a w 2017 roku "naukowe randki" ruszyły w Polskę. Do organizatorów dołączyło Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, dzięki połączonym energiom na przełomie 2017 i 2018 roku zorganizowano 6 spotkań w całym kraju, a przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - jesienią 2018 i 2019 aż 10 spotkań połączonych z szkoleniami dla naukowców. W 2019 r. jednym z gospodarzy "randek" był Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W dotychczasowych edycjach wzięło udział około 300 naukowców i około 100 dziennikarzy z mediów ogólnopolskich i lokalnych.