W stronę komercjalizacji
List JM Rektora w sprawie ochrony rezultatów badawczych.
Szanowni Państwo,
w przyjętej przez Senat naszego Uniwersytetu Strategii UMK na lata 2021-2026 relacje z otoczeniem społecznym i gospodarczym uczyniliśmy jednym z pięciu obszarów o fundamentalnym znaczeniu dla rozwoju Uczelni. Pragniemy zwiększyć rolę Uniwersytetu jako instytucji dostarczającej wiedzę i innowacyjne rozwiązania dla gospodarki. Szczególnie istotna staje się przy tym ochrona rezultatów badawczych, która wymaga współpracy Uniwersytetu i środowiska akademickiego.
Pragnę przypomnieć Państwu o ustawowym obowiązku zgłaszania wyników prac badawczych posiadających potencjał komercjalizacyjny w celu umożliwienia ich przyszłego transferu do gospodarki. Zgłoszenie jest decydujące dla podjęcia odpowiednich działań, od których może zależeć dalszy los i sukces wynalazków pracowników Uniwersytetu. Ważna przy tym jest kwestia własności intelektualnej prac wytworzonych na Uniwersytecie w ramach stosunku pracy. O ile odrębne umowy nie stanowią inaczej, właścicielem autorskich praw majątkowych do wyników prac badawczych jest Uniwersytet. Zarobkowe wykorzystanie know-how i wyników prac badawczych poza stosunkiem pracy – bez dopełnienia niezbędnych formalności – jest praktyką niewłaściwą. Dotyczy to także zespołów badawczych, których członkowie założyli lub zamierzają założyć spółki, w tym spółki spin-off będące jedną z najbardziej rekomendowanych form komercjalizacji wyników prac badawczych.
Uprzejmie przypominam, że do wsparcia procesów komercjalizacji i ochrony własności intelektualnej na Uniwersytecie powołano Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii, którego pracownicy służą Państwu radą i pomocą w kwestiach formalnych. Zachęcam do korzystania z oferty CPATT, zarówno szkoleniowej i konsultacyjnej, jak też dotyczącej obsługi wszystkich etapów procesu komercjalizacji.
Z wyrazami szacunku
Prof. dr hab. Andrzej Sokala
Rektor
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu