We współpracy z Uniwersytetem Kłajpedzkim
Wspólne badania w zakresie bio- i ekochemii analitycznej to główny przedmiot współpracy między UMK a Uniwersytetem Kłajpedzkim, którą potwierdza zawarta właśnie umowa bilateralna między uczelniami.
Do zawarcia porozumienia doszło w sierpniu podczas wizyty prof. dr. hab. Bogusława Buszewskiego z Wydziału Chemii UMK na Uniwersytecie Kłajpedzkim. W czasie spotkania rektor litewskiej uczelni profesor Artūras Razbadauskas w obecności przedstawicieli Senatu podpisał umowę bilateralną z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, sygnowaną wcześniej przez rektora UMK prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.
Współpraca obejmuje wspólne badania w zakresie bio- i ekochemii analitycznej i dotyczy w szczególności opisu mechanizmów, którym ulegają ksenobiotyki, patogeny i nanoplastiki w wodzie konsumpcyjnej, a także ich wpływu na ludzki mózg i rozwój chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer.
Nieformalna współpraca naukowców z UMK z uczelnią w Kłajpedzie rozwija się od wielu lat. Badania archeologiczne na Litwie prowadził między innymi profesor Andrzej Kola z Wydziału Nauk Historycznych. UMK gościł również doktorantów i studentów z Wydziału Nauk Ścisłych kłajpedzkiego uniwersytetu. Sformalizowanie współpracy pozwoli realizować wspólne badania w ramach grantów europejskich i naukowych programów bałtyckich w wielu dziedzinach nauki.
Uniwersytet Kłajpedzki powstał w 1991 roku na bazie dwóch filii – Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie i Uniwersytetu Wileńskiego. Na uczelni funkcjonuje obecnie sześć wydziałów: Matematyki i Nauk Przyrodniczych, Pedagogiki i Nauk Humanistycznych, Morski, Sztuki, Nauk Społecznych oraz Zdrowia.